Lesní školka v Třísově nabízí celoroční výuku v přírodě

Prvním rokem funguje lesní mateřská škola v Třísově u Holubova na Českobudějovicku. Pedagogové tam s dětmi téměř za každého počasí tráví výuku venku, a to ve všech ročních obdobích. Školka s názvem Doma v lese má návštěvníkům více přiblížit základní přírodní principy a mechanismy.

"Největší důraz klademe na výuku prožitkem. Snažíme se, aby si děti vše osvojily v přírodě a nemusely se o přirozených věcech dozvídat jen z knížek a publikací," řekl ČTK Petr Novotný, vedoucí pedagog jediného zařízení tohoto druhu v Jihočeském kraji. 

Každý vyučovací den v lesní školce začíná mezi 7:30 a 8:00 na českobudějovické Jižní zastávce. Rodiče tam předají děti pedagogům a skupina se vydá vlakem do 20 kilometrů vzdáleného Třísova. "Nezvolili jsme jako místo srazu hlavní nádraží z prostého důvodu. Na Jižní zastávce je menší provoz i menší pohyb cestující, což nám vyhovuje," řekl Novotný. 
    
Po příjezdu do Třísova děti dojdou pěšky do areálu lesní školky, vzdáleného asi kilometr. Už cestou začíná dopolední výuka. "Ta potom pokračuje různými aktivitami v našem areálu a první část končí obědem," uvedl Novotný. 
    
Jídlo se podává v postavené jurtě, v níž děti také následně odpočívají. Odpolední program opět zavede děti do přírody a lesů v okolí Třísova. Den pak končí zpáteční cestou vlakem do Českých Budějovic. 
    
Lesní školka funguje se souhlasem ministerstev školství, zdravotnictví a životního prostředí, ale musí ji provozovat občanské sdružení nebo nezisková organizace. Žádné příspěvky ze státní správy zatím tato zařízení nedostávají. "Nemyslím si, že by za tím stál nějaký tlak proti nám. Jen jsou asi v současnosti aktuálnější problémy než to, jak lesní školy lépe legislativně ukotvit," řekl Novotný. 
    
Pokud by rodiče dávali dítě každý den do třísovské lesní školky, zaplatí zhruba 6000 korun měsíčně. Je to výrazně více, než stojí běžné kamenné mateřské školy v Českých Budějovicích. "Ale myslím si, že jsme nepatrně levnější než různé soukromé školky," řekl Novotný. 
    
Momentálně do Třísova z Českých Budějovic a okolí jezdí 11 dětí. Podle Novotného však zájem o tuto formu výuky předškolních dětí stoupá. Děti prý lesní školku opouštějí se znalostmi minimálně na stejné úrovni jako jiná běžná předškolská zařízení. "Podle výsledků jiných lesních školek v republice víme, že děti odtud nechodí do školy s tím, že by pak při výuce něco nezvládali nebo nestíhali," řekl Novotný. 
 
zdroj: ČTK