Budějovičtí lékaři zaznamenali nárůst dětských úrazů, nejčastěji z trampolín či jízdních kol

Lékaři českobudějovické nemocnice o prázdninách řešili přes 2000 těžkých úrazů dětí. Proti školnímu roku je to dvojnásobně až trojnásobně více. Vyplývá to ze statistik traumacentra a dětského oddělení. Nejčastějšími příčinami úrazů dětí byly pády z jízdních kol, in-line bruslí a z trampolín.

"Trampolíny jsou zcela novým fenoménem. Počet úrazů na nich letos vzrostl zcela mimořádně, což potvrzují i kolegové z jiných pracovišť. V důsledku pohybu na nich jsme léčili zlomeniny předloktí, pažních kostí, stehenních kostí, otřesy mozku, tržné rány. Úrazy z trampolín, které se staly nákupním hitem, předčily co do počtu i úrazy z kol a jiných běžných letních aktivit," řekl ČTK primář dětského oddělení Vladislav Smrčka.

Nárůst dětských úrazů zaznamenávají lékaři běžně už od května, vrcholem jsou pak prázdninové měsíce, tedy červenec a srpen, pomalý pokles nastává v září. Děti tvoří přibližně deset procent ošetřených pacientů českobudějovického traumacentra. Lékaři tam ročně ošetří zhruba 50.000 dospělých a 5000 dětí. Další desítky lehčích dětských zranění ošetří každý den lékaři ambulancí úrazové chirurgie.
 
Jako varující označují odborníci obecný růst počtu poranění dětí, jejichž příčinou je vesměs nepozornost rodičů. Patří k nim náhodné otravy, poleptání jícnu po vypití různých chemikálií a popáleniny. Zabrat dávají lékařům děti v pubertálním věku. "Stále častěji řešíme jejich problémy spojené s předávkováním drogami nebo alkoholem či po úrazech spojených s těmito stavy," doplnil Smrčka. Přibývají také případy sebepoškozování či páchání demonstrativních sebevražd.
 
Dětské traumacentrum nemocnice České Budějovice je jedním z osmi akreditovaných pracovišť svého druhu v Česku.
 
zdroj: ČTK