Budvar prodal loni více piva

Budějovický Budvar loni prodal 1,32 milionů hektolitrů piva, což je meziročně o 5,5 procenta více. Pivovar tak zaznamenal druhý nejlepší výsledek ve své stošestnáctileté historii. Lepší rok měl pouze v roce 2000, tehdy prodal 1,35 milionů hektolitrů piva, řekl ČTK mluvčí Budvaru Petr Samec. Meziročně loni podnik dosáhnul také nárůstu tržeb o 1,9 pct.

Pivovar zaznamenal příznivý vývoj především v exportu. Loni vyvezl 650.000 hektolitrů piva, o 7,8 procenta více než v roce 2010. "Objem vývozu tak překonal náš dosavadní rekord," řekl obchodní ředitel Budvaru Robert Chrt.

Podle něj se pivovar také dokázal výrazněji prosazovat na domácím trhu. Tam Budvar meziročně zvýšil objem prodaného piva o více než tři procenta. "Podařilo se nám tak zvrátit nepříznivý trend roku 2010, ve kterém jsme na domácím trhu kvůli nárůstu spotřební daně ztratili přes sedm procent," uvedl Chrt.

Celkový meziroční nárůst o 6,5 pct přinesl prodej světlého ležáku Budweiser Budvar, který patří k nejvýznamnějším produktům společnosti. Podnik také v loňském roce poprvé překonal hranici 800.000 hektolitrů stáčeného lahvového piva.

Budvar je národním podnikem a jako jediný velký pivovar zůstává ve vlastnictví státu. Každoročně jej navštíví kolem 40.000 turistů, což je počet srovnatelný s návštěvností zámku Třeboň nebo hradu Zvíkov.

Lídr trhu Plzeňský Prazdroj zveřejní prodejní výsledky za loňský rok na přelomu ledna a února, stejně jako každý rok, řekl dnes ČTK mluvčí největšího českého pivovaru Jiří Mareček.

zdroj: ČTK