Cestující na Táborsku budou nově platit za MHD až do 75 let

Městská hromadná doprava na Táborsku chce od 1. ledna změnit tarif jízdného pro seniory. Zdarma budou jezdit pouze lidé nad 75 let. Cestující od 65 let si za jízdenku připlatí pět korun. Sdružení měst Tábor, Sezimovo Ústí, Planá nad Lužnicí, které spojují autobusy hromadné dopravy, chtějí tímto krokem snížit provozní ztrátu, řekl ČTK starosta Tábora Jiří Fišer (Tábor 2020).

Ta by v příštím roce přesto měla přesáhnout 28 milionů korun. Tábor by z toho měl uhradit přes 24 milionů korun. "Provozní ztráta na městské hromadné dopravě v poslední době narůstá. Promítá se do ní například snížení tržeb kvůli zvýšení DPH nebo stoupajícím nákladům za pohonné hmoty," uvedl Fišer.

 
Cestující ve věku 65 až 70 let zaplatí od příštího roku za základní tarif místo dosavadních pěti korun deset Kč. Pasažéři v rozmezí 70 až 75 let, kteří doposud jezdili zadarmo, si budou muset kupovat lístky za pět korun.
 
V ostatních městech jihočeského kraje zatím změnu tarifů neplánují. "O takovýchto opatřeních by zastupitelstvo jednalo patrně až na svém prosincovém zasedání. Ale zatím nic podobného na programu není," uvedl mluvčí píseckého městského úřadu Roman Ondřich.
 
Například v Českých Budějovicích a v Jindřichově Hradci změnili ceny jízdného v prosinci loňského respektive v lednu letošního roku.
 
zdroj: ČTK