Čtyřkoalice podepsala smlouvu o vládě na radnici v Č. Budějovicích

Zástupci vítězného hnutí ANO, Občané pro Budějovice (OPB), TOP-09 a KDU-ČSL dnes podepsali koaliční smlouvu o spolupráci na českobudějovické radnici. Jediným kandidátem na primátora bude lídr ANO Jiří Svoboda. V jedenáctičlenné radě usedne sedm náměstků místo dosavadních čtyř. Novinářům to dnes řekli zástupci koalice. Hnutí ANO bude mít kromě primátora tři uvolněné náměstky a jednoho neuvolněného radního, OPB získali místo prvního náměstka pro dosavadního radního Iva Moravce, jednoho placeného náměstka a dva neuvolněné radní. Za TOP 09 i KDU-ČSL bude na plný úvazek v čele města pracovat vždy jeden náměstek.

Hnutí ANO získalo do gesce ekonomiku a finance, dopravu, rozvoj města a investice. OPB správu veřejných statků a veřejné zakázky, životní prostředí a školství, sociální záležitosti a zdravotnictví. TOP 09 připadla správa majetku a KDU-ČSL kultura, památková péče a cestovní ruch.
 
V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu bude mít koalice většinu 27 hlasů. ANO bude mít pět radních, OPB čtyři a KDU-ČSL s TOP 09 po jednom. Lídr OPB a dosavadní primátor Juraj Thoma se zřekl místa v radě kvůli obžalobě z údajných trestných činů, stát by se měl předsedou zastupitelského klubu OPB.
 
Po volbách vítězné hnutí ANO v čele s lídrem Svobodou dlouho proklamovalo koalici na vládním principu, jednalo o ní s ČSSD a lidovci. Nakonec nečekaně rychle uzavřelo dohodu o spolupráci s jinými partnery. ČSSD spolu s komunisty a ODS zůstane v opozici.
 
Svolání ustavujícího zastupitelstva v Českých Budějovicích závisí na rozhodnutí soudu. Zabývá se návrhem na neplatnost hlasování, rozhodnout má do 13. listopadu.
 
Obecní volby v Českých Budějovicích vyhrálo hnutí ANO, v zastupitelstvu bude mít 12 křesel. Druhé ČSSD hlasy vynesly devět mandátů, třetímu hnutí Občané pro Budějovice osm, čtvrté KSČM šest, TOP 09 čtyři, lidovcům a ODS po třech.
 
zdroj: ČTK