Hygienici objevili ve vodě nebezpečnou bakterii

Hygienici zřejmě nalezli v teplé vodě na jedné výměníkové stanici v Českých Budějovicích bakterii Legionella pneumophila, která může způsobit zápal plic. Výměníková stanice zásobuje vodou objekty v okolí Plzeňské ulice. Teplou vodu, v níž se bakterie vyskytla, distribuuje českobudějovická teplárna, řekl za krajskou hygienickou stanici (KHS) František Kotrba.

"Situace nedosahuje vysoké míry rizika," uvedl ředitel KHS Jihočeského kraje Zdeněk Velikovský. Podle Kotrby lidé mohou teplou vodu stále používat, ale měli by ji nechat několik desítek vteřin odpustit. Když teplota vody dosáhne vyššího stupně, bakterie prý zahyne.

Teplárna po informaci z KHS ve zmíněné výměníkové stanici přehřála zásobníky teplé užitkové vody na 65 stupňů Celsia. Taková teplota garantuje tepelnou desinfekci systému, řekl mediální zástupce Teplárny Zdeněk Zuntych. Přehřátí vody potrvá osm hodin a bude se pravidelně opakovat až do 11. června, kdy se uskuteční i kompletní desinfekce tohoto zařízení výměníkové stanice.
 
Velikovský dodal, že podle kontroly je bakterie pouze v teplé vodě. Může tak prý být i v domácnostech ve vodovodních a sprchových bateriích. "Dnes dopoledne jsme předali výrobci teplé vody - Teplárně České Budějovice, protokoly o kontrolním zjištění a výsledky analýz. Budeme trvat na odstranění závad v co nejkratším termínu," řekl Velikovský.
 
Legionella pneumophila je původcem legionelózy. Toto akutní bakteriální onemocnění může mít formu těžšího zápalu plic anebo méně vážné pontiatické horečky. Tato lehčí forma nepostihuje plíce, ale horní cesty dýchací.
 
zdroj: ČTK