INTELIGENTNÍ REKUPERAČNÍ JEDNOTKA ŘADY NIBE „S“ S VYSOKOU ÚČINNOSTÍ

Jedním z trendů současnosti je vývoj inovativních, vzájemně propojitelných, komponentů tzv. chytré domácnosti, jež přispívají ke komfortnímu vnitřnímu prostředí a zvyšují míru pohodlí uživatele i bezpečnost jeho domova. Mezi tato inteligentní zařízení patří vysoce efektivní rekuperační jednotka nové řady NIBE „S“, kterou letos uvedla na trh společnost DZ Dražice (člen skupiny NIBE). Tepelný výměník větrání NIBE ERS S10-400 v energetické třídě A nabízí kompletní řešení mechanické ventilace s 92% účinností zpětného získávání tepla. Významně tak přispívá ke snížení energetické náročnosti domácnosti a vytváří zdravé a kvalitní vnitřní prostředí s čerstvým vzduchem a stabilní vlhkostí.

Rekuperační jednotka NIBE ERS S10-400 slouží k tzv. rekuperaci (tedy k zpětnému získávání tepla), která zabraňuje tepelným ztrátám při větrání a zajišťuje zdravé vnitřní prostředí. Přiváděný venkovní vzduch při ní prochází přes rekuperační výměník uvnitř jednotky, kde se ohřívá teplým odpadním vzduchem z jednotlivých místností. Ten je následně odvedený z budovy ven a čerstvý předehřátý vzduch vhání ventilátor do interiéru. Teplo obsažené v odpadním vzduchu se tak využívá k předehřevu vnitřního prostředí a snižuje množství energie, která je potřeba na vytápění. „Systém řízeného větrání s rekuperací tepla je opravdu optimálním řešením pro kvalitně zateplené budovy, v nichž nedochází k přirozenému proudění vzduchu ani pravidelnému větrání. V nevětraných místnostech se totiž koncentruje oxid uhličitý a další škodlivé látky, stoupá prašnost nebo se zde kondenzuje vlhkost. Při častém větrání zase neúměrně rostou náklady na vytápění a obyvatele ruší hluk z ulice,“ vysvětluje Jiří Sedláček, ředitel prodeje společnosti NIBE Energy Systems CZ.

NIBE ERS S10-400 je tepelný výměník větrání s integrovanou funkcí By-Pass (k obtoku výměníku proti nežádoucímu přihřívání venkovního vzduchu v letních měsících), který lze instalovat v budovách s podlahovou plochou až 300 m2. Toto environmentálně šetrné zařízení slouží k mechanické ventilaci s vysokou účinností zpětného získávání tepla, a proto je vhodné pro ventilační systémy, jež vyžadují vysokou energetickou účinnost a nízkou spotřebu energie. „Účinnost inteligentní rekuperační jednotky NIBE ERS S10-400 je možné zvýšit jejím připojením k libovolné vnitřní systémové jednotce VVM, inovované řídicí jednotce NIBE SMO S40 nebo tepelnému čerpadlu NIBE systému země-voda, čímž vznikne komplexní systém pro vytápění, ohřev vody, chlazení, větrání a rekuperaci tepla. Zvolené tepelné čerpadlo nemusí disponovat vysokým výkonem, protože v topné a větrací soustavě nedochází ke zbytečným tepelným ztrátám a klesá spotřeba tepla na vytápění,“ konstatuje Jiří Sedláček a dodává: „K vzdálené správě a kontrole nové rekuperace (či kombinace více zařízení) pomocí chytrého telefonu a tabletu je určená aplikace myUplink. Ta umožňuje nejen ovládání a monitoring aktuálního stavu, ale také automatickou aktualizaci softwaru, širokou možnost komunikace s jinými aplikacemi nebo vlastní předpověď počasí, sloužící k optimalizaci výkonu celého systému.“