Jihočeská ČSSD nechce v radě komunistu, jenž byl rezidentem StB

Jihočeská sociální demokracie a její krajský klub zastupitelů dnes vyzvaly komunistického radního Václava Kučeru, aby zvážil své další setrvání v krajské radě. Kučera na funkci nerezignoval, i když se objevila informace o tom, že byl před rokem 1989 evidován jako rezident Státní bezpečnosti (StB). V koalici s KSČM chce ale jihočeská ČSSD setrvat. Píše to v dnešním prohlášení zaslaném ČTK. Kučeru ve funkci radního pro rozvoj venkova a zemědělství ve středu podržel krajský výbor KSČM. 

"Jihočeská sociální demokracie a klub zastupitelů ČSSD Jihočeského kraje považují informace o bývalé spolupráci radního Václava Kučery se státní policií za nanejvýš znepokojivé," píše se v prohlášení sociálních demokratů. Podle ČSSD ale jde o personální problém jednoho konkrétního člena krajské rady zvoleného za KSČM, nikoliv koalice jako celku, která plní koaliční program a programové cíle pro rozvoj kraje. 

Odpovědnost v této personální záležitosti je podle sociálních demokratů plně na radním Kučerovi a také na KSČM, jako politické straně, za kterou Kučera kandidoval do zastupitelstva kraje a za kterou byl zvolen. ČSSD očekává, že její koaliční partner přijde s konkrétním návrhem řešení a je připravena zahájit s KSČM jednání. 
    
Komunisté zase očekávají, že ČSSD vyvolá k řešení vzniklé situace konzultace či dohodovací nebo smírčí řízení. Podle předsedy jihočeských komunistů Petra Braného nebyl porušen takzvaný lustrační zákon. 
    
Kučera před rokem 1989 pracoval jako velitel Pohraniční stráže v Horní Stropnici na Českobudějovicku. Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) uvedl, že o Kučerově spolupráci s StB nevěděl a KSČM jej o tom neinformovala. 
    
Proti spolupráci ČSSD s KSČM v Jihočeském kraji protestuje už od listopadu loňského roku řada lidí. Vznikla také aktivita vytvořená studenty Komunisté nepatří ke kormidlu. Nevole podpořená několika demonstracemi se nejprve zvedla hlavně kvůli tomu, že radním pro školství se stala členka KSČM. Vítězslava Baborová na začátku února kvůli zdravotním problémům na tuto funkci rezignovala. Jejího nástupce budou krajští zastupitelé volit 7. března. 
 
zdroj: ČTK