Jihočeská letecká záchranka konečně využije nový heliport

Nově a draze vybudovaný heliport jihočeské Letecké záchranné služby v Českých Budějovicích konečně po více než čtyřech letech ožije. Doposud musely helikoptéry startovat hlavně z vojenského letiště v Bechyni na Táborsku. Důvodem bylo před lety nesmyslné rozhodnutí o provozu této záchranné služby.

Stavba heliportu na letišti v Plané u Budějovic byla zrealizována za 60 milionů korun už před více jak čtyřmi lety. Tehdy ale Sobotkova vláda rozhodla, že leteckou záchranku bude primárně provozovat armáda. Její vrtulníky jsou však jinak konstruované, jsou velké, těžké a heliport pro ně nevyhovoval.

Proto museli záchranáři létat až z Bechyně. To bylo komplikované časově i finančně. Naštěstí od ledna se to změní. To přinese úsporu času, energií i financí. "Nyní se to změní a letecká záchranka bude opět startovat z letiště Planá v Českých Budějovicích, což je i pro samotné posádky daleko jednodušší," uvedl šéf jihočeské záchranky Marek Slabý.

Tendr na provoz LZZS vyhrála soukromá letecká společnost, která však bude kooperovat, jako už v minulosti se záchrankou a provozuje leteckou záchrannou službu i v některých dalších koutech republiky. Posádka vrtulníku s volacím znakem Kryštof 13 začne znovu létat z heliportu v Plané od 1. ledna Fungovat bude i v noci, protože stroje umožňují i noční vidění.

Letečtí záchranáři a lékaři ZZS JčK už absolvovali úvodní výcvik pro provádění speciálních činností s vrtulníkem, včetně zásahů ve špatně přístupném terénu a podobně a další zásadní výcvik je čeká teď v listopadu. Tým bude tvořen devíti leteckými záchranáři a čtrnácti lékaři. Mnozí z nich nyní stále slouží u Letecké záchranné služby Armády České republiky.

 

Foto: ZZS Jihočeského kraje