Jihočeské nemocnice letos investují do rozvoje zhruba miliardu

Jihočeské nemocnice letos investují do svého rozvoje více než miliardu korun. Je to přibližně o 200 milionů korun více než loni. Plánované investice všech osmi zdravotnických zařízení stoprocentně vlastněných Jihočeským krajem směřují do modernizace objektů, zkvalitnění služeb a zvýšení komfortu péče o pacienty i do modernizace přístrojového lékařského vybavení a nových moderních medicínských technologií. Poměr objemu stavebních a medicínských investic je zhruba jedna ku jedné, řekl dnes ČTK hejtman Jiří Zimola (ČSSD). 

Připomněl, že loni všech osm krajských nemocnic hospodařilo beze ztrát a jejich celkový zisk dosáhl téměř 113,5 milionu korun, což bylo přibližně o 76,5 milionu korun více než v roce 2013. Zisk byl investován zpět do jejich dalšího rozvoje. 
    
Nejvyšší podíl na celkových investicích má dlouhodobě Nemocnice České Budějovice, a. s., která je, jako centrum vysoce specializované medicínské péče v regionu, páteřní nemocnicí celého systému jihočeských nemocnic. Na jejím spádovém území žije zhruba 750.000 obyvatel. "Z letošních plánovaných investic českobudějovické nemocnice ve výši přibližně 756 milionů korun budou tvořit výdaje na nákup, modernizaci a obnovu medicínských přístrojů a technologií zhruba dvě třetiny," uvedl předseda představenstva akciové společnosti Jihočeské nemocnice Martin Bláha. 
    
V posledních sedmi letech investovaly jihočeské nemocnice do svého rozvoje více než 4,2 miliardy korun. Tyto investiční náklady kryly nemocnice z vlastních zdrojů, částečně krajský rozpočet a v hlavní míře dotace Evropské unie. V nemocnicích stoprocentně vlastněných Jihočeským krajem je ročně hospitalizováno více než 130.000 pacientů. Nemocnice zaměstnávají 6150 lidí.
 
zdroj: ČTK