Jihočeský kraj chce vytvořit mapu míst, kde hrozí absence lékařů

Jihočeský kraj chce vytvořit mapu bílých míst, kde v nejbližší době hrozí, že přestanou vykonávat praxi praktičtí lékaři. Tato mapa má pomoci předcházet tomu, aby některé odlehlejší lokality zůstaly bez doktorů. Kraj by rád ve spolupráci s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) vytvořil takové podmínky, které by nastupující doktory přilákaly i do oblastí venkova, kde nyní většinou vykonávají praxi lékaři na hranici důchodového věku. Novináře o tom dnes informovali zástupci VZP a Jihočeského kraje.

"Nechci vyvolávat jakoukoliv poplašnou zprávu, ale ta situace je alarmující. Lékaři stárnou a my máme identifikováno více míst, kde se blíží důchodovému věku a nebo jej už dokonce překročili. A protože nemají svou praxi komu předat a cítí zodpovědnost vůči svým pacientům, tak často přesluhují," řekl jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD).
 
Podle něj se jedná většinou o praktické lékaře pro dospělé a děti a zubaře. Jejich nedostatek hrozí prý na několika odlehlejších místech Jihočeského kraje. "Proto jsme slíbili VZP, že vytvoříme mapu rizikových lokalit, protože víme, kde jsou jací lékaři," uvedl Zimola.
 
Dodal, že doktory do odlehlých míst přilákají především zajímavé podmínky. Zimola jednoznačně řekl, že největší motivací je pak finanční stránka. "Stát a potažmo pojišťovny by měly vytvořit odpovídající podmínky pro lékaře, kteří se vydají v uvozovkách na venkov, aby nelitovali toho, že obětují kariéru na klinikách a fakultních nemocnicích," uvedl Zimola.
 
Jihočeský kraj nedávno řešil jednu podobnou situaci. V Benešově nad Černou na Českokrumlovsku zemřel praktický lékař a obyvatelé z obcí v okolí Novohradských hor zůstali několik měsíců bez doktora a museli za lékařskou péčí dojíždět dál než obvykle. Právě připravovaná mapa bílých míst má zabránit tomu, aby se podobná událost opakovala. "Pokud budeme pracovat s úplnými daty, dokážeme předvídat, že vzhledem k věku lékaře něco podobného hrozí. Pak jsme tako schopni podobným situacím předcházet," uvedl ředitel VZP Zdeněk Kabátek.
 
zdroj: ČTK