Jiří Zimola (ČSSD) se opět stal jihočeským hejtmanem

Jihočeským hejtmanem se na ustavujícím zasedání zastupitelstva opět stal Jiří Zimola (ČSSD). Pro jeho zvolení hlasovalo 30 zastupitelů, 12 jich bylo proti a 13 se zdrželo. Kraj povede koalice ČSSD a KSČM. Jednačtyřicetiletý Zimola funkci hejtmana vykonával už v minulém volebním období od roku 2008.

První náměstkyní hejtman se stala Ivana Stráská (ČSSD), která povede resort zdravotnictví a sociální. Zastupitelé zvolili druhým náměstkem Jaromíra Slívu (ČSSD), jenž bude dohlížet na regionální rozvoj, investice a zakázky.

Zimola uvedl, že jej těší, že volbu nového vedení kraje neprovázely žádné protesty obyvatel, jako tomu bylo například ve čtvrtek ve Zlínském kraji. Tam se asi dvě stovky lidí před krajským úřadem vyslovily proti koalici, v níž figuruje KSČM. "Ukázalo se, že kultura demokracie i politiky na jihu Čech je významně jiná. Jsem rád, že zasedání zastupitelstva proběhlo v klidu, při němž poražení uznali, že jsou poražení a vítězové hlasovali tak, jak měli," řekl novinářům Zimola.
 
Jihočeští sociální demokraté a komunisté si rozdělili 11 radních v poměru osm pro ČSSD a tři pro KSČM. Personálním obsazením pozic dnes zastupitelé potvrdili připravenou dohodu z koaliční smlouvy.
 
Sociální demokraté získali kromě hejtmana a dvou náměstků další dva uvolněné radní. Starosta Veselí nad Lužnicí Jaromír Novák povede resort financí a starosta Větřní Antonín Krák dopravu. Dalšími radními za ČSSD budou náměstek českobudějovického primátora Miroslav Joch, starosta Volyně Václav Valhoda a starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka.
 
Funkce uvolněných radních za komunisty budou zastávat starosta Horní Stropnice Václav Kučera a učitelka strakonické základní školy Vítězslava Baborová. Kučera povede resort životního prostředí, zemědělství a venkova. Baborová se bude věnovat školství a kultuře. Neuvolněným radním za KSČM bude jindřichohradecký advokát Tomeš Vytiska.
 
Volba Baborové však vyvolává v kraji emoce. Učitel třeboňského gymnázia Martin Rosocha sepsal petici, v níž se vyjadřuje proti tomu, aby krajské školství vedl zástupce komunistů. Podepsalo ji přes 1000 lidí. "Vyzývám paní Baborovou, zda nechce svou nominaci na místo uvolněného radního zvážit. Není to nic proti ní, ale domnívám se, že by tak důležitý resort jako školství nemělo řídit KSČM," uvedl před hlasováním zastupitel za ODS Tomáš Jirsa. Baborová však následně se svou nominací souhlasila a byla i zvolena.
 
Sama radní uvedla, že se diví tomu, že se v petici proti její osobě vyjadřují především mladí lidé. "Jejím autorem je pětatřicetiletý učitel, který před rokem 1989 byl příliš mladý na to, aby věděl, co se děje. Byla bych velmi nerada, aby zde byli mladí lidé zneužíváni k podobným akcím. Budu se snažit vykonávat svou funkci co nejlépe. Pokud udělám nějakou chybu, ať se k ní klidně kdokoliv vyjádří. Ale myslím si, že v začátku mého období to není fér," řekla novinářům Baborová.
 
Ve volbách v jižních Čechách získala ČSSD 18, komunisté 13, Jihočeši 2012 devět, občanští demokraté osm, KDU-ČSL čtyři a TOP 09 a STAN tři křesla v zastupitelstvu. V minulém volebním období vedla kraj koalice ČSSD a ODS. Sociální demokraté měli v radě sedm a občanští demokraté čtyři křesla.
 
zdroj: ČTK