Kvalifikační závody na Zlatou podkovu a Český drezurní pohár završí Mistrovství ČR ve všestrannosti

Dva nejvýznamnější závody koní v České Republice ve všestrannosti a drezuře „Zlatou podkovu“ a „Český drezurní pohár“ posunou i letos do další fáze dvě velká kvalifikační jezdecká klání na farmě Borová u Chvalšin na Českokrumlovsku. Obou akcí se zúčastní zhruba 80 koní a jezdců. Závody podpořil i Jihočeský kraj a záštitu nad zářijovým Mistrovstvím České republiky ve všestrannosti poskytl hejtman Jihočeského kraje Mgr. Jiří Zimola a starosta obce Chvalšiny Bohumil Havlíček.

„Jihočeský kraj podporuje mimo jiné celé spektrum mládežnického sportu, v tomto případě jezdectví. Jde o aktivity, jimž se budoucí mistrovští jezdci věnují od dětství. Péče o zvíře stojí vedle tréninku nemálo času. Jihočeský kraj rovněž podporuje rozvoj sítě hipostezek a hipostanic. Jen pro zajímavost. Ta na farmě v Borové má číslo 2. Stála tak u zrodu celého projektu,“ konstatoval hejtman.  
V jižních Čechách byla od roku 2002 s podporou fondů Evropské unie vybudována síť hipostezek dlouhá přes 800 kilometrů. Jezdci si mohou na trasách vybrat některou ze 128 stanic, na které lze s koněm jednak přijet, na některých stanicích si koně i zapůjčit. Jihočeský kraj nabízí jezdcům na koních nejhustší síť značených stezek v zemi. Největší provoz je v oblasti Jindřichohradecka, České Kanady a na Českokrumlovsku. „Přeji všem koním a jezdcům úspěch v plánovaných soutěží a divákům hodně zážitků z tohoto krásného sportu,“ dodal hejtman.
 
Závody ve všestrannosti jsou květnovými kvalifikačními závody pro finále Zlaté Podkovy. Kvalifikace se na farmě Borová uskuteční v sobotu 17. a v neděli 18. května.  „Oba dny budou mimořádně divácky atraktivní. Koně budou soutěžit ve třech disciplínách. Drezurní, terénní a skokové zkoušce,“ uvedl hlavní organizátor závodů a majitel farmy Borová ing. Vlastimil Kamír.  V pátek 16. května proběhnou samostatné závody – Kritérium mladých koní. Soutěž je určena čtyřletým a pětiletým koní a jde v podstatě o chovatelskou událost.
Zlatá podkova a Český drezurní pohár jsou pak nejvýznamnějšími seriály závodů České republiky ve všestrannosti a drezuře.
„Oba závody budou reprezentovat koně s jezdci ve všech věkových kategoriích, tedy od juniorů, dětí na ponících, až po nejstarší závodníky. Kvalifikace se zúčastní kolem 80 koní. Jsou zde také kritéria pro kategorie mladých koní, čtyřleté až šestileté. Tyto koně soutěží ve speciální kategorii, aby nebyli znevýhodněni oproti koním starším silnějším a zkušenějším,“ doplnil ing. Vlastimil Kamír.  
V sobotu 17. 5. se pojede drezurní a skoková část. „Drezurní disciplíny jsou hodnoceny stejně jako například krasobruslení, tedy  bodováním dle líbivosti. Po ukončení drezurní části mají jezdci asi hodinu času na přestrojení koní a pokračují v závodech ve skocích v klasickém parkuru,“ řekl Ing. Kamír.
V neděli 18. 5. závody pokračují v crossové disciplíně. „Jde o divácky asi nejzajímavější část závodů. Jde o Crosscountry, neboli terénní zkoušku, kdy koně překonávají přírodní překážky v terénu a jsou limitováni časem. Závody se jedou v obsazení od poníků, až po velké koně, tedy od výše překážky 0,8 do 1,1 metru,“ připomněl Kamír. Začátek nedělní terénní zkoušky je od 9.00 hodin. 
 
Český drezurní pohár je druhým květnovým kvalifikačním závodem v Borové. Pojede se hned týden po Zlaté podkově, tedy v sobotu 24. a v neděli 25. května. Soutěž proběhne v kategorii do 18 let na ponících i velkých koní a v kategorii dospělých jezdců. Očekávaná účast je 70 koní z celé České republiky.
 
Kritérium mladých koní ve všestrannosti. Zářijový program zahájí ve dnech 12. až 14. září (pátek až neděle) Kritérium mladých koní ve všestrannosti.
 
Mistrovství České republiky ve všestrannosti. „Celou hlavní soutěžní sezónu na Farmě Borová završí po loňské historické premiéře Mistrovství České Republiky ve všestrannosti juniorů a mladých jezdců,“ zdůraznil Kamír. Vrcholný podnik se pojede ve dnech 19. až 21. září (pátek až neděle).
Pro diváky je po dobu všech soutěžních dní zajištěno parkoviště, občerstvení, krásní koně a spousta zážitků pod Kletí, nejvyšším vrcholem Blanského lesa.