Letošní cykloturistická sezóna začne ve Strakonicích

Cykloturistická sezona na jihu Čech bude letos oficiálně zahájena 28. dubna na strakonickém hradě. Cykloturisté se odtud mohou vydat na kole po památkách středního Pootaví. Na hrad je tradičně bezplatně přivezou zvláštní vlaky, připraven je zábavný program, řekli dnes novinářům představitelé města a Nadace Jihočeské cyklostezky.

Pro cyklisty jsou připravené tři okružní trasy o délkách 12, 39 a 53 kilometrů. Z hradu se mohou vydat směrem ke strakonickému Podskalí nebo navštívit národní kulturní památku Hoslovický mlýn. Do Strakonic je ráno bezplatně přivezou vlaky Českých drah z Tábora přes Milevsko a Písek a z Českých Budějovic přes Protivín. "Loni na zahájení sezony do Třeboně přijelo na 700 cyklistů, nutná je rezervace," uvedl ředitel nadace Vladimír Votřel.

Nadace právě vydala Kalendář cyklistických a cykloturistických akcí pro letošní rok. Je jich v něm více než padesátka, spolu s řadou nových cyklomap je zájemci najdou v informačních centrech měst a obcí. Tento měsíc nadace ještě vydá jízdní řád cyklobusů, které letos zahájí desátou sezonu.

I v tomto roce se cyklisté na jihu Čech budou moci radovat z nově otevřených úseků cyklostezek. Nadace se ale soustředí na projektovou přípravu budování dalších, které by mohly být financovány z programů EU v nastávajícím plánovacím období. Projekty je nutné rychle dotáhnout až k územnímu řízení.

Prioritou pro nadaci je budování páteřní sítě cest: Vltavské (450 km), Otavské (150 km) a Příhraniční stezky Lužnice-Nežárka, kde se zatím mapuje terén a majetkové poměry. Pátou a poslední páteřní cyklocestou na jihu Čech by měla být trasa kopírující Zlatou (solnou) stezku z Pasova do Prachatic a dál podél Blanice až k soutoku s Otavou.

zdroj: ČTK