Mezi nejpodceňovanější profese patří uklízečka, stavební dělník či kněz

Některá povolání vnímají lidé jako přínosná a prestižní, u jiných oceňují jejich nezbytnost, dalších si neváží, i když jsou užitečná. Mezi nejméně prestižní profese patří uklízeč/uklízečka, pracovník ostrahy či stavební dělník, nejvíce si lidé cení práce lékařů a vědců.

Lidé obecně mají tendenci podceňovat zpravidla ty pozice, které nevyžadují vzdělání, jsou hůře placené a často je zastávají zahraniční pracovníci nebo také ty, kde není velká perspektiva profesního rozvoje. Na spodních příčkách žebříčku prestiže jednotlivých povolání, který připravuje Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR, se tak opakovaně objevují profese jako uklízeč / uklízečka, prodavač, sekretářka, stavební dělník další dělnické profese nebo pracovníci ochrany. Neplatí to ale zcela bez výjimky, protože na konci těchto žebříčků se objevují i politici a kněží, kteří mají vysokoškolské vzdělání a v případě politiků i dobré platové ohodnocení.

Podle dat portálu Platy.cz, který se specializuje na srovnávání výše mezd a platů napříč segmenty, profesemi a pracovními pozicemi, je pak aktuální průměrný plat pracovníka / pracovnice úklidu ve výši 21 293 Kč, dělníka 28 907 Kč a pracovníka ostrahy 23 197 Kč.

Poděkujte své uklízečce

Vnímání prestiže některých povolání se ale v posledních letech posouvá. Jinak v posledních letech lidé vnímají práci a zásluhy zdravotnického personálu či učitelů. Jinou optikou by si zasloužili být vnímáni i úklidoví pracovníci, kteří zajišťují čistotu a hygieničnost prostředí, ve kterém se každodenně pohybujeme.

„Ačkoli čisté a hygienické pracovní prostředí lidé považují většinou za nezbytnost, a nyní si kvality úklidových prací všímají více než dříve, pracovníků, kteří jej zajišťují, si lidé neváží. Jedná se o tvrdě pracující kolegy, kteří svoji práci často vykonávají mimo běžnou pracovní dobu. Často o večerech, nocích, víkendech. Jejich práce navíc není veřejností vnímána, tak jak by si zasloužila," říká Milada Skutilová ze společnosti Kärcher a dodává: „Proto jsme se rozhodli i do České republiky rozšířit iniciativu Thank Your Cleaner Day, jež slouží k ocenění tvrdě pracujících úklidových pracovníků a pracovnic.“

Pracovník ostrahy – podceňovaná pozice zatížená předsudky

Ostrahu si lidé často vybavují jako postarší muže v černé uniformě, který obchází skladové, komerční nebo tovární objekty.

„Úloha ostrahy nespočívá jen v dozoru, klade stále větší požadavky na psychickou a fyzickou odolnost. Bezpečnostní pracovníci musejí často zklidňovat agresivní jednání lidí nebo řešit konflikty vyvolávané skupinkami mladistvých, například v obchodních centrech a dalších komerčních a veřejných prostorech. Je na nich zasáhnout jako první a asertivně zklidnit útočníka nebo jej do příjezdu policie zpacifikovat tak, aby neohrožoval ostatní přítomné. Přesto si lidé jejich práce neváží, pracovníci ostrahy jsou nezřídka napadáni nejen slovně, ale i fyzicky, přičemž jejich reakce je často posuzována velmi kriticky,“ popisuje situaci Václav Elman z SSI Group.