Muž dostal za vraždu kamaráda 11 let vězení

Trest 11 let vězení udělil českobudějovický krajský soud jednatřicetiletému muži, který podle obžaloby loni v listopadu v Dačicích na Jindřichohradecku zabil o dva roky mladšího kamaráda. Obžalovaný, který bodl oběť ostrým předmětem do srdce, trvá na tom, že se jen bránil. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný i státní zástupce si ponechali lhůtu na to, zda se odvolají.

Vražda se stala u Dačic 23. listopadu večer. Obžalovaný byl spolu se svým o dva roky mladším kamarádem a dalšími známými v Dačicích, kde chtěli sehnat návykové látky nebo přípravky na výrobu drog. Muži se zřejmě pohádali kvůli telefonu. "Najednou jsem si všimnul, že má v ruce nůž. Začali jsme se o něj přetahovat a při tom jsem ho asi bodnul," řekl obžalovaný před soudem.

Po činu z místa utekl. Těžce zraněný muž si ještě stačil sám přivolat pomoc. Záchranáři ho našli asi 200 metrů od Dačic ve směru na Jemnici. Stihl lékařům říct pár vět a přes veškerou poskytnutou péči v sanitce zemřel. "Viděl jsem, jak po tom našem přetahování bere telefon a volá sanitku. Myslel jsem si, že je to nějaká sranda, netušil jsem, co jsem mu udělal, byla tma," řekl obžalovaný.
 
Podle předsedy senátu Romana Bárty byla obhajoba obžalovaného nedůvěryhodná. "Varianta, kterou popisoval, jak k tragédii došlo, je krajně nepravděpodobná. Pokud by se skutečně jednalo o nešťastnou událost, nic by obžalovanému nebránilo v tom, aby zavolal první pomoc. On však místo toho utekl," uvedl soudce. Bárta dodal, že obžalovaný má sklony k afektivnímu chování a v minulosti jeho prohřešky osmkrát řešil soud.
 
Jedenatřicetiletý muž tvrdí, že 23. listopadu byl pod vlivem drog. Přes den si vzal léky na uklidnění a také pervitin. Podle svědeckých výpovědí z přípravného řízení patřil obžalovaný mezi mírně agresivní jedince. Prý vyvolal několik konfliktů a někdy u sebe nosil i nůž.
 
zdroj: ČTK