Na jihu Čech začaly jarní výlovy, rybáře trápí deficit vody

Na jihu Čech začaly jarní výlovy rybníků. Provází je kritický nedostatek vody. Nejhorší situace je ve vyšších polohách Jindřichohradecka, kde zhruba třetinu plánovaných výlovů zrušili. Na Písecku zase ryby z komorových rybníků bez ledu decimují hejna migrujících kormoránů. Ryby jsou ale po mírné zimě zatím v dobré kondici, lidé si je mohou koupit na sádkách i na hrázích rybníků. Termíny výlovů musí sledovat na webech rybářství. 

"S vodou jsme na tom zoufale, jsme na kopci a hospodařit můžeme jen s tím, co nám tady spadne, nic nám nepřiteče," řekl ČTK výrobní ředitel Rybářství Kardašova Řečice Ladislav Štercl. Do rybníků, které rybáři na podzim lovili, natekla v průměru asi třetina vody. "Přes 30 procent rybníků proti plánu na jaře lovit vůbec nebudeme. Ryby by nebylo kam přendat, byť víme, že tam, kde jsou, nám vyrostou méně nebo vůbec, protože jich je tam moc," uvedl ředitel. Pokud v nebližší době nezačne pršet, budou podle něj rybáři kvůli suchu potřebovat pomoc od státu podobně jako zemědělci. Produkce ryb výrazně klesne. 
    
"Vody je katastrofální nedostatek, bude problém, když nezačne pršet," konstatoval ředitel Školního rybářství v Protivíně na Písecku Václav Šrámek. Rybníky jsou letos bez ledu, predátoři tak mají podle něj otevřené dveře k rybám. "Máme je v malých, komorových rybnících, takže je to de facto prostřený stůl. Decimují je stohlavá hejna migrujících kormoránů, i proto chceme zhruba stovku rybníků slovit co nejdříve," dodal. I když kormorán už není v Česku zvláště chráněným druhem a do konce dubna se mohou přemnožení ptáci střílet, zahánět je, je sisyfovská práce. 
    
Také v rybníku Žár v Novohradských horách je vody po dně. "Doufejme, že přijde déšť, vždyť od loňského července prakticky nepršelo, my jsme na podzim zmokli jednou při drobné přeháňce, napadlo drobet sněhu, všechno je vyprahlé, spodní voda chybí," řekl šéf rybářů Lubomír Zvonař. Lovit začnou příští týden, díky mírné zimě dříve než obvykle, a výlovy protáhnou o půl měsíce. Na jaře se loví ryby pro zarybnění revírů sportovních rybářů doma i na Slovensku, dostatek bude i tržní ryby na Velikonoce za cenu jako na Vánoce, tedy kilogram za 50 a výběrového kapra za 65 Kč. 
    
"Trpíme ukrutně, vypadá to docela tragicky, pokud nezačne pršet v březnu a v dubnu, tak si myslím, že budeme mít jeden z nejhorších stavů vody za posledních 12 až 15 let," řekl ČTK Josef Chmel z Rybářství Hluboká. Třeba v Bezdrevu chybí 1,4 metru vody. "Některé rybníky jsou úplná katastrofa. Na jaře budeme ale lovit minimum. Začali jsme v minulém týdnu," dodal. 
    
Také třeboňští rybáři začali s výlovy v pondělí, potrvají do konce března. "Budeme lovit převážně mladé ryby, to znamená násadové, a kromě toho zhruba sto tun tržních ryb, které budou převážně určené pro Velikonoce," uvedl předseda představenstva třeboňského rybářství Josef Malecha. "Srážkový deficit na Třeboňsku je velký. Nemůžeme prakticky nic dělat, jedině se modlit, aby začalo pršet," podotkl. 
 
zdroj: ČTK