Nejlepší dudáci z Evropy navštíví v létě Strakonice

Kolem tisícovky účinkujících se letos chystá do Strakonic na 20. ročník Mezinárodního dudáckého festivalu. Bude se konat od 22. do 26. srpna. Účast potvrdili hudebníci, zpěváci a tanečníci z 12 evropských zemí. Zajímavé zážitky nabídne návštěvníkům 35 souborů, od dětských po dospělé, řekla včera ČTK jeho ředitelka Eva Dresslerová.

Přijedou soubory z Rakouska, Skotska, Británie, Turecka, Nizozemska, Bulharska, Španělska, Maďarska, Řecka, Polska i sousedního Slovenska. Česko bude reprezentovat 24 souborů. Jen ze sousedního Chodska přijede na Prácheňsko šest souborů, předvedou speciální program, stejně jako Jihočeši.

Na jubilejním ročníku nebude chybět bilanční publikace, která dnes byla pokřtěna v českobudějovickém rozhlase, a také evropské setkání výrobců dud, výstava hudebních nástrojů a fotografií, folklorní školička pro nejmenší či staročeský jarmark.

Festival oficiálně zahájí průvod účastníků městem, který sledují tisíce lidí. Bude tradiční mezinárodní dudácká kasací na hradním nádvoří i matiné zahraniční souborů. První hlavní festivalový program se uskuteční v pátek 24. srpna v areálu letního kina, po něm bude následovat noční bál. Historické dudácké skupiny pak zahrají na hradním nádvoří.

Sobota bude po tradičním koncertu duchovní hudby v kostele patřit jihočeským folklorním souborům a dudáckým muzikám, odpoledne mohou diváci sledovat Rok na Chodsku. V sobotu se také uskuteční druhý hlavní festivalový večer. Na galakoncertu uslyší návštěvníci to nejlepší z repertoáru českých a zahraničních souborů. Festival se s městem legendárního Švandy dudáka, jenž má od loňska na náměstí kontroverzní bronzovou sochu, rozloučí průvodem městem 26. srpna a také dvěma galakoncerty.

"Festival je prioritně folklorní, ale lze v něm najít také dudy v jiných žánrech, třeba v historických skupinách. Je určen napříč generacemi, máme programy pro úplně nejmenší děti až po ty nejstarší, stejně jako folklor sám je mezigenerační záležitostí," řekla Dresslerová.

Strakonický Mezinárodní dudácký festival patří mezi nejvýznamnější folklorní festivaly na světě. Poprvé se uskutečnil v roce 1967 a koná se každé dva roky.

zdroj: ČTK