Nejvíce druhů krokodýlů v Evropě chová zoo v Protivíně

Téměř pětinásobně se po rekonstrukci zvětšil prostor zoo v Protivíně na Písecku, který nabízí v Evropě ojedinělou expozici krokodýlů. Areál se nyní rozkládá na 2000 metrech čtverečních, počet terárií se zvýšil z 11 na 25. Náklady na rekonstrukci činily 47 mil. Kč, řekl ČTK ředitel zoo Miroslav Procházka. Lidé nyní mohou v Protivíně vidět 22 druhů krokodýlů. Tak široké spektrum těchto plazů prý nemá žádná jiná zoologická zahrada v Evropě.

"Rádi bychom v nejbližší době získali ještě třiadvacátý druh. Takový počet má pouze jediná zoo na světě - v americkém Saint Augustinu," uvedl Procházka. Podle něj by Protivínští mohli třiadvacátý druh získat do roka.

Nyní mohou návštěvníci v Protivíně vidět zhruba stovku krokodýlů, aligátorů nebo kajmanů. Do nově zrekonstruované části objektu provozovatelé mimo jiné získali vzácný druh bílého aligátora severoamerického. Toho dnes slavnostně pokřtil Waldemar Matuška mladší. Ten bílého aligátora pomáhal protivínské zoo získat. "V přírodě by vzhledem ke své světlé barvě asi dlouho nepřežil, byl by lákavým terčem lovců. Tady se mu bude dařit lépe," uvedl Matuška.
 
Krokodýlí zoo Protivín zahájila provoz 16. června 2008. Od té doby tam zavítalo více než 100.000 návštěvníků. Její provoz zajišťuje sedm lidí. Zřizovatelem zoo je Nadace Tomistoma, jejímž ředitelem je Procházka. Důležitou součástí zoologické zahrady je program zaměřený na chov a rozmnožování kriticky ohrožených druhů těchto plazů.
 
zdroj: ČTK