Nová studie ukazuje globální vzestup v estetické chirurgii

Estetická chirurgie je stále na větším vzestupu. Mezinárodní společnost estetické plastické chirurgie (ISAPS) nedávno zveřejnila výsledky svého globálního estetického průzkumu, které prokázaly celkový nárůst o 5 % v chirurgických kosmetických procedurách.

Podle ISAPS se nejvíce ve světě na kosmetické procedury chodí v USA, Brazílii, Japonsku, Mexiku a Itálii – Tyto země tvoří 38,4 % všech kosmetických a chirurgických zákroků. Za nimi pak následuje Německo, Kolumbie a Thajsko. Celkem se ročně ve světě provede přes 10 miliónů zkrášlovacích chirurgických zákroků a přes 12 miliónů neinvazivních procedur (aplikace botoxu, výplně apod).

Labioplastika přestává být tabu

Mezi zákroky, které mají největší nárůst oproti minulým letům je především labioplastika (redukce stydkých pysků). Nárůst je ve světě o 23 %. Tento trend potvrzuje i český plastický chirurg MUDr. Roman Kufa z Perfect Clinic: „Jen za loňský rok máme u nás nárůst labioplastiky o 20 %. Dříve se o tomto problému bály ženy mluvit, natož se se svěřit do rukou lékařů. Nyní se jedná o běžný zákrok.“

Kromě nárůstu labioplastiky se zvyšuje i počet mužů, kteří chodí na estetické zákroky. Zde je nejpopulárnější vlasová mezoterapie, operace očních víček a gynekomastie (zmenšení prsní žlázy). „I u nás je stále více mužských pacientů, přestávají se bát a ostýchat přijít na kliniku estetické medicíny. Nejčastěji si přejí operaci víček, mininvazivní omlazující zákroky  a řeší i tukové nadbytky na břiše, což u mužů není kvůli jinému uložení tuku ale tak snadno operačně řešitelné jako u žen,“  komentuje MUDr. Roman Kufa. 

Jaké jsou nejpopulárnější zákroky?

Podle ISAPC patří stále k nejoblíbenějším chirurgickým procesům na světě zvětšení prsou.  Za rok se provede přes 1.6 milionů zákroků, poté následuje liposukce a operace očních víček. „U nás také patří zvětšení prsou stále k nejpopulárnějším a nejčetnějším zákrokům,“ upřesňuje plastický chirurg MUDr. Lukáš Frajer a dodává: „Dobrou zprávou je, že české ženy se začaly stále více zajímat o prevenci rakoviny prsů. Před augmentaci poprsí si většina pacientek žádá mamologické vyšetření, které není jinak před zákrokem povinné.“  

Zatímco v USA, Brazílii, Itálii i v České republice je nejpopulárnější zákrok zvětšení prsou v Japonsku a dalších asijských zemí vedou operace očí a nosu. V Mexiku a Kolumbii, které jsou dalšími velmocemi plastických operací se na prvním místě drží liposukce, která podle Romana Kufy z Perfect Clinic v domácím teritoriu dávno opustila první příčky žádanosti.