Nová trasa a rozhledna pro turisty v újezdu v Boleticích

Turisté mohou od soboty nově využívat další část prostoru vojenského újezdu Boletice na Českokrumlovsku a rozhlednu na Knížecím stolci. Nová trasa pro cyklisty i pěší měří 18 kilometrů a zatím bude otevřena jen o víkendech. Novinářům to dnes na vrcholu Knížecího stolce oznámili ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) a jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD).

"Armáda tento prostor neopouští, jen ho otvíráme veřejnosti. Od příštího roku bychom chtěli trasu na Knížecí stolec zpřístupnit turistům i o prázdninách ve všedních dnech," uvedl Vondra. Podle přednosty újezdu Karla Trněného zatím není možné od pondělí do pátku po trasách chodit. Vojáci stále v této části cvičí. "Musíme všechno pečlivě připravit, aby byl v příštím roce v letních měsících kolem Knížecího stolce ve všech dnech klid," řekl Trněný. Turisté se stále musejí v prostoru pohybovat pouze po vyznačených trasách.

Nová rozhledna je na druhém nejvyšším vrcholu boletického prostoru. Náklady na vybudování dřevostavby činily 520.000 korun. "Turistům se odtud nabízí výjimečný pohled na okolní přírodu a lesy," uvedl Vondra.
 
S novou trasou mohou turisté v Boleticích využívat zhruba 60 kilometrů cest pro pěší a přibližně 80 kilometrů pro cyklisty. Ministerstvo obrany uvažuje o tom, že by v příštím roce zpřístupnilo také další lokalitu újezdu v okolí Špičáku.
 
Prostor vojenského újezdu Boletice na Českokrumlovsku bude do tří let o 12 procent menší. Armáda opustí jeho jižní část. Vojenský újezd v Boleticích vznikl v roce 1947. Nyní má rozlohu 220 kilometrů čtverečních. Sahá od Českého Krumlova téměř až k nádrži Lipno a do podhůří Šumavy. Nově tak vznikne obec Polná na Šumavě s místní částí Květušín. Třetí osada, která se v jižní části újezdu vyskytuje - Boletice, bude spadat pod obec Kájov.
 
zdroj: ČTK