NP Šumava prý ilegálně používá chemické postřiky

Vedení šumavského Národního parku podle hnutí Duha ilegálně používá na likvidaci kůrovce chemické postřiky, které svým umístěním podle Hnutí Duha ohrožují vodní živočichy a tetřevy. Aktivisté proto podali podnět České inspekci životního prostředí (ČIŽP), aby případ vyšetřila, řekl ČTK Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Inspekce potvrdila, že událost řeší. Vedení šumavského parku na dotaz ČTK uvedlo, že nepochybilo.

Podle Bláhy jsou jedem napuštěné kmeny v lokalitě pod Oblíkem poblíž Modravy. "Jsou umístěné nad vodní tok a tůně. Dále i nad příkopem podél cesty, který při deštích odvádí vodu. Jedovaté látky tu zabíjejí vodní živočichy a mohou se odtud při deštích dostat i do níže položených rašelinišť i Tmavého a Javořího potoka," uvedl Bláha.

Podle něj takto umístěná chemie může otrávit bezobratlé živočichy, skokany či horské čolky, které v tůních žijí. Nelze vyloučit, že toxické látky zabijí některé ryby, dodal Bláha. Duha tvrdí, že park používá chemické postřiky také v jádrových oblastech výskytu tetřeva.
 
"Stejně jako vždy jednáme v souladu s rozhodnutím státní správy," uvedl mluvčí šumavského parku Pavel Pechoušek. "Orgány ochrany přírody naši žádost prošetřily, udělily nám výjimky na konkrétní lokality a my je striktně dodržujeme. Aplikace podle rozhodnutí ochrany přírody nemá na tetřeva ani jiné živočichy negativní vliv. Používáme minimální nutný rozsah opatření," uvedl. Podle Pechouška nenastalo žádné pochybení.
 
Ředitel českobudějovické ČIŽP Vladimír Jiráček ČTK řekl, že inspekce podnět od Hnutí Duha obdržela. Podle něj bude trvat zhruba čtyři týdny, než celou záležitost vyšetří.
 
Státní správa národního parku letos povolila řediteli šumavského parku Janu Stráskému, aby opět používal chemické postřiky pesticidem cypermethrinem. Hnutí Duha se proti tomu odvolalo, ale ministerstvo životního prostředí se k tomu zatím nevyjádřilo, řekl Bláha.
 
Výjimku na použití chemie považuje vedení parku za nutnou k boji s kůrovcem. Likvidace škůdce touto metodou prý není nic výjimečného a prosazovali ji i předchozí ředitelé šumavského parku.
 
zdroj: ČTK