Od ministerstva dostane NP Šumava méně peněz, proto propouští

Šumavský národní park obdrží od ministerstva životního prostředí na činnost v příštím roce 101 milionů korun. Je to o 11 milionů korun méně než dostal letos. Vedení parku proto dalo výpověď 30 zaměstnancům. Celkové náklady NP Šumava v letošním roce dosáhnou 330 milionů korun, což je o 244 milionů meziročně méně. Výsledky hospodaření ovlivnil fakt, že se těžilo mnohem méně kůrovcového dřeva, řekl dnes ČTK mluvčí parku Pavel Pechoušek.

Propuštěním 30 lidí NP Šumava ušetří v příštím roce na mzdách zhruba 11 milionů korun. "Je mi to velice líto, s některými zaměstnanci jsem se osobně dlouhá léta znal, přesto vnímám, že i taková může být práce manažera. Je jisté, že organizace musí zeštíhlet, zejména tam, kde pracovníci nebyli zcela vytíženi. Proto jsme kumulovali funkce a hleděli na činnosti, které musíme provozovat ze zákona," uvedl ředitel parku Jiří Mánek. Počet zaměstnanců klesne ze 300 na 270.

Dalším úsporným krokem má být prodej asi 25 procent z 89 služebních aut. Do zbylých vozů vedení instaluje zařízení GPS, které bude přesně monitorovat jejich pohyb. "Již dlouhou dobu pozoruji nehospodárné využívání služebních aut. Zaznamenal jsem i neuvěřitelné případy, kdy jsem zjistil zneužívání služebního auta k dalekým jízdám za soukromým účelem. Někteří zaměstnanci byli velmi vynalézaví a zneužívali každou skulinu ve vnitřních směrnicích," řekl Mánek.
 
Park očekává, že pokles příjmů bude pokračovat i v roce 2013. Bilanci hospodaření zásadním způsobem ovlivňuje těžba dřeva. A na Šumavě se v posledních letech v drtivé většině kácí hlavně kůrovcem zasažené stromy. Vzhledem k tomu, že lýkožrout napadl méně smrků, výrazně klesá i těžba. Zatímco loni park vytěžil 285.198 metrů krychlových dřevin, letos je to 120.000. Pro příští rok park počítá s pokácením přibližně stejného objemu stromů. "Když se v minulosti pohybovala těžba dřeva v těchto číslech, byl příspěvek na činnost od ministerstva životního prostředí více než dvojnásobný," uvedl Mánek.
 
zdroj: ČTK