Podél hranic vyrazí cyklisté po jihočeské stezce až za rok

Na stezku Železné opony vedoucí podél státních hranic v Jihočeském kraji vyrazí cyklisté až v příštím roce. Během letošního roku bude trasa, která spojí prameny Vltavy u Kvildy na Prachaticku s Písečným na Jindřichohradecku, vyznačena. Stane se tak ale pravděpodobně až na podzim. Novináře o tom dnes informoval ředitel nadace Jihočeské cyklostezky Vladimír Votřel. 

Trasa podél státních hranic by měla v celém rozsahu měřit 250 kilometrů. "Jižní Čechy propojí s Plzeňským a Jihomoravským krajem a vlastně také s částí Rakouska. Mysleli jsme, že by provoz na stezce třeba mohl začít už letos, ale její označení bude hotové až po sezoně někdy v podzimních měsících," řekl Votřel. Ve fázi příprav je zatím také stezka Lužnice/Nežárka. Projekt komplikují složité majetkové vztahy k pozemkům, po nichž má trasa vést. "Nechceme cyklisty za každou cenu posílat na silnice. Proto se snažíme vždy najít jinou variantu stezky, což ovšem někdy bývá složité," řekl Votřel. 

Nadace Jihočeské cyklostezky letos zahájí sezonu 11. května v Prachaticích. Zájemci tam mohou v 10:15 vyrazit z Velkého náměstí na dvě trasy - méně náročná měří 20 kilometrů, na zdatnější účastníky čeká okruh o délce 50 kilometrů. 
    
Jižní Čechy mají nejrozsáhlejší síť cyklistických stezek ze všech regionů. Cyklisté se tam mohou projet po trasách dlouhých téměř 5000 kilometrů. Druhým regionem v pořadí je Středočeský kraj, kde mají zhruba 4000 kilometrů cyklostezek. 
 
zdroj: ČTK