Pro příští rok má jihočeský kraj rozpočet se schodkem 1,1 miliardy korun

Jihočeský kraj bude v příštím roce hospodařit s rozpočtem se schodkem 1,1 miliardy korun. Příjmy mají činit 11,2 miliardy a výdaje 12,3 miliardy korun. Návrh rozpočtu schválili krajští zastupitelé. Schodek chce kraj uhradit úvěrem od Evropské investiční banky.

Rozpočet počítá s kapitálovými výdaji 2,8 miliardy korun. Podle předkladatele rozpočtu radního Jaromíra Slívy (ČSSD) jde o rekordně vysokou částku. "Je to dané tím, že Jihočeský kraj připravoval nějaké investice i v minulých letech, ale nemohl je z různých důvodů realizovat. Tyto projekty pak logicky přecházejí do roku 2012 a to ovlivnilo podobu rozpočtu," uvedl Slíva.

Největší investici předpokládá položka zhruba 1,6 miliardy korun na modernizaci 222 kilometrů silnic nižších tříd. Na některé projekty požádá kraj o dotaci z Regionálního operačního programu (ROP).

Jihočeský kraj před několika dny zrušil výběrové řízení na modernizaci silnic II. a III. tříd, které kvůli netransparentnosti vyšetřuje policie. Hejtman Jiří Zimola (ČSSD) uvedl, že kraj na jaře vypíše nový tendr.

Rozpočet pro následující rok počítá také s výdaji přibližně 170 milionů korun na další práce na Jihočeském letišti České Budějovice. Další větší investice poputuje do sociální oblasti. Kraj v příštím roce hodlá vložit 130 milionů korun do rekonstrukce domova důchodců v Dobré Vodě u Českých Budějovic. Zhruba 30 milionů si vyžádá stavba nového domova důchodců v Bechyni na Táborsku.

zdroj: ČTK