Soud začal řešit kauzu bývalého primátora Č. Budějovic Thomy

Českobudějovický soud dnes začal řešit kauzu bývalého primátora Českých Budějovic Juraje Thomy, který podle obžaloby podepsal dodatek ke smlouvě za 37 milionů korun, aniž by jej schválila rada města. Dopustil se tak prý trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. Thomovi, který vinu popírá, hrozí až dvanáctiletý trest. Dodatek se týkal smlouvy k dodávce IT služeb na magistrátu s firmou BitServis.  

Obžaloba tvrdí, že na základě znaleckých posudků mohlo město stejné služby pořídit za 28 milionů korun. Thoma by tak v případě prokázání viny způsobil radnici škodu ve výši 8,7 milionu korun.
 
Společnost BitServis zajišťovala pro českobudějovický magistrát IT služby už v minulosti. Thoma zmiňovaný dodatek ke smlouvě podepsal v červnu 2010. Bývalý primátor, jenž vedl radnici v letech 2006 až 2014, hájí názor, že dodatek nemusela projednávat ani schvalovat rada města. "Obsahově šlo pouze o formální úpravu dalšího postupu v rámci platné smlouvy z roku 2007, která byla uzavřena na dobu neurčitou. A právě proto, že tímto takzvaným dodatkem se neměnila doba trvání smlouvy, rozsah dodávané služby, jsem přesvědčen, že jej nebylo nutné projednávat v radě města," uvedl Thoma v přípravném řízení, z této jeho výpovědi dnes soudkyně Olga Smrčková při jednání četla. Sám Thoma odmítl vypovídat.
 
Bývalý primátor uvedl, že ve své funkci ročně podepsal kolem 3000 smluv, objednávek a stanovisek a při takovém množství musí věřit tomu, že všechny předkládané materiály jsou po právní i obsahové stránce v pořádku. "Není v mých silách zkoumat způsobilost těchto dokumentů a musím se stoprocentně spoléhat na zaměstnance magistrátu," řekl Thoma policii.
 
Před soudem dnes vypovídal další bývalý primátor Miroslav Tetter. Ten funkci vykonával v letech 1998 až 2006 a také pár měsíců v roce 2010, když tehdejší zastupitelé odvolali Thomu. "Já bych tento dokument nepodepsal. Vrátil bych ho tomu, kdo mi jej předkládal s tím, že takový materiál má jít do rady," odpověděl Tetter na dotaz, jak by reagoval jako primátor, kdyby obdržel takový dodatek.
 
Thoma byl primátorem nejprve za ODS. V roce 2010, když pro jeho odvolání hlasovali i zastupitelé občanských demokratů, stranu opustil. Založil hnutí Občané pro Budějovice, s nímž vyhrál komunální volby a radnici vedl až do letošního listopadu.
 
Líčení pokračuje v úterý dalšími výpověďmi svědků. Smrčková ČTK řekla, že senát momentálně rozsudek vyhlašovat nebude a případ odročí.
 
zdroj: ČTK