Troška natáčí v jihočeských Dobčicích novou komedii

Komedii z vesnického prostředí s názvem Babovřesky aneb z dopisů venkovské drbny v úterý začal natáčet v obci Dobčice na Českobudějovicku režisér Zdeněk Troška. Premiéra filmu, v němž hrají například Lukáš Langmajer, Veronika Žilková, Lucie Plekancová-Vondráčková, Jan Dolanský nebo Lucie Bílá, je plánována na jaro příštího roku.

Prosluněnou návsí Dobčic se od rána nesly pokyny Zdeňka Trošky. Právě ve středu malé obce na Českobudějovicku vznikaly první záběry filmu. Ta se má podle Trošky nést v duchu jeho slavné trilogie Slunce, seno. "Je to komedie o mladém faráři, který přijíždí do zapadlé vesničky, kde do kostela chodí sedm drben. Ty nemohou překousnout, že je farář tak mladý a že má nekřesťanské jméno," řekl novinářům Troška.

Hlavním motivem snímku je prý ale jiná událost. Podle Trošky film stojí hlavně na jednom nedorozumění, které pomluvy i drby změní a zveličí. "Ale o co přesně jde, neprozradím," řekl režisér.
 
Troška uvedl, že film ukazuje na fenomén takzvaných venkovských drben. Ty podle něj neodmyslitelně patří k českému prostředí. "A je jedno jestli je to v socialismu nebo v naší prvobytně pospolné kapitalistické společnosti. Ty ženský jsou prostě nesmrtelný, sedí na vsi před barákem a všechno hlídají," řekl Troška.
 
První záběry z natáčení v Dobčicích sledovali i místní obyvatelé. Už ráno se shromáždili v předzahrádce restaurace na návsi a pozorovali v akci herce Lukáše Langmajera nebo Janu Altmanovou.
 
Dobčice nejsou jedinou jihočeskou obcí, v níž se bude natáčet. Troška plánuje, že některé záběry pořídí také třeba v nedalekém Záboří nebo Pištíně. "Tyto lokace představují skutečné a krásné jihočeské vesnice. Takové kulisy by snad na Barrandově ani nedokázali postavit," řekl Troška.
 
zdroj: ČTK