V Č. Budějovicích začala výstava Pošta jednou stopou

Jízdní kola a motocykly, které používala pošta od 80. let 19. století až do současnosti, si mohou prohlédnout návštěvníci Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. Začala tam výstava Pošta jednou stopou. Dobovou atmosféru navozují vývěsní cedule, poštovní schránky a historické fotografie. Druhá část výstavy má podtitul Na stopě Kamila Lhotáka a je věnována dílu známého výtvarníka na poštovních známkách.

Na výstavě si zájemci mohou detailně prohlédnout kostitřas, krásné exempláře motocyklů značek Laurin & Klement, Itar, Ariel i Jawa. Zatímco i dnes patří jízdní kola mezi běžné poštovní dopravní prostředky, jednostopé stroje s benzinovým motorem prošly poněkud jiným vývojem, dozví se návštěvníci na výstavě. S narůstajícím počtem poštovních automobilů ve venkovských oblastech se jejich počet postupně snižoval, takže nyní se v majetku státního podniku Česká pošta nachází jen několik mopedů a skútrů.
 
Druhá část výstavy prezentuje originální návrhy poštovních známek s motoristickou a cyklistickou tematikou od uznávaného výtvarníka Kamila Lhotáka. Doplňují je fotografie prezentující vznik poštovních známek.
 
Výstava, jež v Českých Budějovicích potrvá do konce listopadu, vznikla ve spolupráci s Poštovním muzeem, Národním technickým muzeem a Jihočeským motocyklovým muzeem.
 
zdroj: ČTK