V Českých Budějovicích se otevře pro řidiče nová spojka

Řidiči v Českých Budějovicích budou moci od soboty vyžívat novou vozovku, která bude spojovat Rudolfovskou třídu s Pekárenskou ulicí a bude součástí takzvané zanádražní komunikace. Silnice by měla zlepšit průjezdnost městem v době uzavírky viaduktu na Rudolfovské třídě. Viadukt bude neprůjezdný od 2. dubna do poloviny října. Náklady na vybudování spojky mezi Rudolfovskou třídou a Pekárenskou ulicí činily zhruba 251 milionů korun, řekla novinářům mluvčí kraje Kateřina Koželuhová.

Na stavbu přibližně 550 metrů dlouhé vozovky získal kraj dotaci 171 milionů korun z Regionálního operačního programu. Státní rozpočet na stavbu uvolnil 15 milionů, Jihočeský kraj investoval do projektu 45 milionů a České Budějovice 20 milionů korun.

Nová komunikace navazuje na loni otevřený úsek mezi Rudolfovskou třídou a Vrbenskou ulicí. Od soboty čeká řidiče jedna zásadní změna v provozu. "Celý úsek od Vrbenské k Pekárenské bude nově značen jako hlavní silnice. To znamená, že Rudolfovská se stane ulicí vedlejší a tomu bude odpovídat i nové dopravní značení. Všichni řidiči by tomu měli věnovat zvýšenou pozornost," uvedla Koželuhová.

Zprovoznění úseku mezi Rudolfovskou třídou a Pekárenskou ulicí bylo podmínkou k tomu, aby město mohlo uzavřít viadukt kvůli jeho rekonstrukci. Jeho oprava souvisí s výstavbou IV. železničního koridoru. Práce na něm začaly už loni v březnu a mají modernizovat 2,8 kilometru dlouhý úsek mezi českobudějovickým hlavním nádražím a Severní zastávkou. Celý projekt potrvá do roku 2014 a vyžádá si náklady zhruba 740 milionů korun.

Řidiči se uzavření viaduktu obávají. Většina z nich si myslí, že to způsobí dopravní kolaps ve městě. Pod viaduktem totiž do Budějovic přijíždějí denně tisíce lidí ze čtvrtí Suché Vrbné a Pohůrka, příměstských lokalit Vráto, Rudolfov nebo Dobrá Voda, městyse Ledenice a města Borovany. Nová spojka mezi Rudolfovskou třídou a Pekárenskou ulicí bude mít v každém směru jeden pruh. Motoristé se proto bojí toho, že se na komunikaci budou tvořit dlouhé kolony.

zdroj: ČTK