V Hošticích někdo otrávil orla mořského karbofuranem

Hoštice u Volyně se staly dalším místem v jižních Čechách, kde zabíjel prudký nervový jed karbofuran. Jeho obětí se stal kriticky ohrožený orel mořský. Nalezen byl na konci ledna. Nedožil se ani pěti let, okroužkován byl v květnu 2009 v hnízdě v Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. V přírodě se orli dožívají více než 30 let, v zajetí i přes 40 let, řekl dnes ČTK ředitel České společnosti ornitologické (ČSO) Zdeněk Vermouzek. Případem se zabývá policie. 

"Česká inspekce životního prostředí podá v nejbližší době trestní oznámení na neznámého pachatele. Je totiž jisté, že orla zabila záměrně položená otrávená návnada," uvedl Vermouzek. Na těle orla nebyly žádné viditelné známky zranění. Pařáty měl ale křečovitě sevřené a v nich zbytky hlíny, což je považováno za typický příznak otravy. Rozbor Státního veterinárního ústavu pak otravu karbofuranem potvrdil. 
    
Karbofuran je vysoce toxická látka, která se používala v zemědělství jako insekticid, tedy přípravek pro hubení hmyzu. V Evropské unii se od roku 2008 nesmí používat, prodávat ani skladovat. Mezi lidmi jsou však stále velké zásoby karbofuranu, přestože i za jeho pouhé uchovávání hrozí postih. Traviči pokládají otrávené návnady - kusy masa, mrtvá zvířata či vejce do přírody, aby se zbavili takzvané škodné. Karbofuran však zabíjí bez výběru druhy běžné i ohrožené, divoká zvířata i domácí zvířata na procházce. 
    
"Je smutné, že v jižních Čechách nejde o ojedinělý případ. Traviči by si měli uvědomit, že svým počínáním ohrožují nejen volně žijící živočichy včetně ohrožených druhů. Otrávené návnady jsou samozřejmě nebezpečné i pro lidi," uvedl Jiří Řehounek ze sdružení Calla. "Zákaz trávení zvířat u nás platí už 60 let. Za celou tu dobu však nebyl usvědčen ani jeden pachatel," dodal Vermouzek. 
    
Od začátku roku získali ornitologové v Česku už tři zprávy o otrávených orlech mořských a o několika psech. Policii se dosud nepodařilo vyšetřit ani tak závažné případy, jako otravy desítek vzácných dravců na Litoměřicku. Na jihu Čech travič zabíjí v posledních letech především na Dačicku. Mrtvý orel se tam našel třeba loni v březnu, v dubnu 2011 pak hnízdící orlice, která sežrala otrávenou rybu. 
 
zdroj: ČTK