Velikonoce - svátky jara a Vzkříšení

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích Vás zve na novou výstavu s názvem Velikonoce - svátky jara a Vzkříšení. Tato jarní expozice připomíná dvě podoby tradičních svátků. V čase, kdy ožívají zvyky spojené s novým jarem, se zároveň slaví největší křesťanské svátky celého roku. Uvidíte tedy velikonoční kraslice, pomlázky a řehtačky ale také artefakty lidového umění, inspirované událostmi pašijového týdne.  

Výstavu doplňuje velké množství historických velikonočních pohlednic, jaké se posílaly na našem území od konce 19. století  do roku 1950. Tuto pestrou směs zapůjčilo Muzeum JUDr. Otakara Kudrny v Netolicích. Lákadlem pro návštěvníky bude i obří pomlázka z Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově nebo moderní varianta unikátního strojku na štráfkování kraslic, který vytváří na povrchu vejce pravidelné pruhy pomocí provázku namočeného v barvě. Součástí expozice je dále moderní velikonoční aranžmá ve vitrínách, které zajistila SOŠ veterinární, mechanizační a zahradnická a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky.

Pro malé i velké návštěvníky bude  přímo ve výstavním sále připraven prostor, kde si vyzkoušejí tradiční dětskou jarní hru – cvrnkání kuliček do důlku. Trénink budou moci zúročit na kuličkovém turnaji, který připravilo Jihočeské muzeum na 8. duben. A pozor! Každý dětský návštěvník, který přijde na velikonoční výstavu, obdrží na recepci muzea jako dárek 3 kuličky (skleněnky) ZDARMA!

Výstavu dále doprovodí také ukázky lidových technik a řemesel, zdobení kraslic různými způsoby, příprava velikonočního pečiva  nebo předení velkopátečních nitek, které mají svému majiteli zaručit ochranu a štěstí. Součástí expozice je i vzdělávací program pro školy, který si lze objednat u muzejního pedagoga - Mgr. Lukáše Faktora (391 001 528, faktor@muzeumcb.cz)

Výstavu můžete navštívit v termínu od 17. března 2017 do 23. dubna 2017 denně (kromě pondělí) od 9:00 do 17:30 hodin.

Vstupné:
- základní (25 Kč), snížené (15 Kč), rodinné (55 Kč)

http://www.muzeumcb.cz