Věznici v Č. Budějovicích opustilo 80 vězňů

Českobudějovickou vazební věznici opustilo 80 vězňů, na něž se vztahuje amnestie prezidenta Václava Klause. Mělo by jít o konečné číslo. Poslední amnestovaní vězni českobudějovické zařízení opustili včera, řekl ČTK místopředseda jihočeského krajského soudu Jiří Šťastný.

"Nemůžeme však úplně vyloučit, že v následujících dnech ještě objevíme třeba jeden dva případy nepodmíněných trestů, na něž se bude amnestie také vztahovat," uvedl Šťastný.

Českobudějovická vazební věznice je jediným nápravným zařízením v Jihočeském kraji. Momentálně si v ní odpykává nepodmíněně tresty zhruba 250 odsouzených. Odhadované počty vězňů, jichž se amnestie týká, se neustále měnila. Ve středu českobudějovická věznice vygenerovala 60 případů, ve čtvrtek mluvila o 70 a dnes se číslo opět mírně zvýšilo. "Situace není jednoduchá, soudci musí tuto práci vykonávat nad rámec svých dalších povinností, které ovšem rovněž nesmí zanedbávat," řekl Šťastný.
 
Podle něj mnohem větší nápor přijde při řešení amnestie u podmíněných trestů. Těch je v Jihočeském kraji odhadem 6000. "Vyřešení všech podmíněných trestů může trvat týdny, možná i měsíce," uvedl Šťastný.
 
Prezidentem hromadně udělená milost se podle něj týká i 844 případů trestů veřejně prospěšných prací nebo 37 domácích vězňů.
 
zdroj: ČTK