7 000 těžkých osudů, 142 z Českobudějovicka. Rodinám s vážným onemocněním pomáhají lidé po celé ČR

Vážné onemocnění dítěte či nečekaná onkologická diagnóza změní život od základů. K velké psychické zátěži a strachu o zdraví svých blízkých se přidávají i problémy finanční. A v tu chvíli podávají pomocnou ruku desetitisíce dárců po celé České republice, kteří již osmým rokem rodinám pomáhají prostřednictvím nadace Dobrý anděl.

„Od vzniku nadace v roce 2011 Dobří andělé pomohli už 7000 rodinám, 42 z nich pochází z Českobudějovicka. Aktuálně příspěvky každý měsíc rozdělujeme mezi více než 3,5 tisíce rodin, které zasáhla vážná nemoc,“ vysvětluje Šárka Procházková, ředitelka nadace. „U většiny rodin nemůže jeden z rodičů docházet do zaměstnání - ať už kvůli tomu, že onemocněl on sám, nebo kvůli péči o nemocné dítě. Pravidelná finanční podpora rodinám částečně umožňuje pokrýt chybějící příjem i náklady spojené s léčbou – speciální stravu, zdravotní pomůcky, doplňky stravy, rehabilitace, ale také například dopravu do nemocnice,“ dodává. Veškeré příspěvky dárců nadace odevzdává do posledního haléře rodinám.

S příspěvky Dobrých andělů je život pro rodinu z Českých Budějovic jednodušší

Vážné onemocnění u dvanáctiletého Filipa lékaři diagnostikovali před šesti lety. „Filípek trpí dědičnou poruchou metabolismu zvanou mukopolysacharidóza. Onemocnění se nedá vyléčit, jeho postupně se zhoršující průběh lze pouze mírnit,“ popisuje paní Petra, která s manželem Petrem vychovává ještě sedmiletou Miu. „Za posledních šest let náš syn přestal postupně chodit a je upoután na vozíček. V loňském roce prodělal operaci kyčlí, pravidelně cvičíme doma a jezdíme s ním na rehabilitace,“ dodává Petr.

Dobří andělé rodině začali pomáhat před třemi lety. „Péče o nemocné dítě je složitá a navíc, jak syn roste, je náročná i fyzicky, především pro mě,“ přiznává Petra a doplňuje: „Za finanční podporu Dobrých andělů jsme velice vděční. Náš život je o trochu jednodušší. Příspěvky nám pomáhají každý měsíc hradit doplňky stravy, různé pomůcky, léčebné pobyty i běžný chod domácnosti. Do práce se na plný úvazek jen tak nevrátím.“ 

Rodina má nyní novou naději. U Filipa aktuálně probíhá nová enzymatická léčba, jeho stav se daří stabilizovat a došlo u něj i k mírnému zlepšení. „Je pro nás velikým potěšením vidět, že se Filípek cítí o trochu lépe. Krátké trasy nyní zvládne znovu překonat po svých s francouzskými holemi,“ dodává s úsměvem paní Petra.  

Každý měsíc dalších 100 rodin

Nadace Dobrý anděl přijme průměrně 107 nových rodin měsíčně. Rodinám pomoc Dobrých andělů doporučují lékaři, sociální pracovníci, ale i lidé z jejich okolí. Hlavní podmínkou pro přijetí je fakt, že se jedná o rodinu s nezaopatřenými dětmi, v níž se rodič nebo dítě potýká s onkologickým onemocněním, nebo kde dítě trpí jinou vážnou nemocí. Žádost, kterou rodina vyplňuje, musí vždy potvrdit lékař. Přijetí do systému pomoci, a tedy i odeslání příspěvku, pak trvá pouhých pár dnů. „Snažíme se vše co nejvíce urychlit tak, abychom mohli rodině hned první pracovní den měsíce následujícího po podání žádosti, poslat první příspěvek,“ vysvětluje Šárka Procházková a dodává: „Čím dříve začneme pomáhat, tím více rodině můžeme v těžké situaci ulehčit.“