Bambiriáda 2014 – tradice v Českých Budějovicích

Mottem 16. ročníku jedinečné celorepublikové akce Bambiriáda 2014, kterou pořádá Česká rada dětí a mládeže (ČRDM), je tentokrát „Znáte nás? Jsme tu už (zase) 25 let.“ Děti a mládež mají v dnešní době spoustu možností, jak mohou trávit volný čas. Dětská a mládežnická sdružení mají přitom v ČR úctyhodnou tradici. Ta sahá daleko do minulosti a zahrnuje i období, kdy se zmíněné organizace – pro svoji touhu po volnosti, kvůli podpoře aktivního přístupu a výchově k osobní zodpovědnosti členů – stávaly často trnem v oku autoritářským režimům. Některé významné organizace ve své historii čelily jejich represím bohužel opakovaně…

Připomeňme si proto, že je tomu již 25 let od událostí, jež rozhodly o tom, že se náš sektor může rozvíjet svobodně a podle svých představ. Bambiriáda jako prostor pro vzájemné seznámení rodičů a jejich ratolestí, sdružení dětí a mládeže i „domečků“ a středisek volného času, je k tomu zajisté vhodnou příležitostí, říká předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček. Cílem Bambiriády je upozornit na důležitost vhodného nakládání s volným časem dětí a mládeže. Jedná se v podstatě o druh mimoškolní výchovy, na kterou je třeba klást u dětí a mládeže velký důraz. Vychovávat s citem k dítěti, k jeho individualitě, pomocí zábavy a her.
 
Hlavním pořadatelem v Jihočeském kraji bude již tradičně Rada dětí a mládeže Jihočeského kraje – RADAMBUK. Akce se bude v Českých Budějovicích konat v areálu u Sportovní haly ve dnech 23. - 24. května 2014. 
 
Bambiriádu slavnostně zahájí v pátek 23. května 2014 v 9,30 hodin zástupci Rady dětí a mládeže Jihočeského kraje spolu s pozvanými hosty z MŠMT, ČRDM, Jihočeského kraje, Statutárního města Č. Budějovice, se zástupci Armády ČR a společnosti E.ON, která bude i v letošním roce regionálním generálním sponzorem. 
 
Na 16.30 hodin je připraveno vyhlášení vítězů 6. ročníku soutěže Malá energetická akademie 2013 - 2014 , kterou pro společnost E.ON pořádá Rada dětí a mládeže Jihočeského kraje. V sobotním dopoledni budou na pódiu oceněni dobrovolníci z dětských a mládežnických spolků. Bambiriáda bude i v letošním roce místem aktivní prezentace sdružení dětí a mládeže, tisíce dětí si zde budou moci vybrat pro sebe tu nejlepší volnočasovou aktivitu nebo letní tábor. Pro děti budou připravené lanové aktivity, opičí dráhy, prezentace Armády ČR, deskové a stolní hry, netradiční tábornické sporty a bohatý program na pódiu. 
 
Návštěvní doba: 
23.05.2014 8.00 – 17.00 – Den pro školy
24.05.2014 9.00 – 17.00 – Den pro rodiny
 
Bambiriádu bude možné navštívit od 22. do 25. května 2014 v některém z 15 areálů situovaných do všech krajů naší republiky. Bambiriádními městy jsou Blansko, České Budějovice, Český Těšín, Chrudim, Ivančice, Krnov, Kyjov, Liberec, Náchod, Ostrava, Plzeň, Praha, Třinec, Šumperk a Zlín.