Bouřky způsobily jihočeským sadařům škody za desítky milionů korun

Jihočeským pěstitelům ovoce způsobily sobotní bouřky škody v řádu desítek milionů korun. Chelčické Zemchebě, která je v kraji největším ovocnářským podnikem, zničily podle informací ČTK asi 80 procent ovoce. Škody Zemcheba odhaduje nejméně na 25 milionů korun. Ovoce zničilo silné krupobití, vítr a déšť navíc lámaly i vytrhávaly stromy a keře, proto je ohrožena i budoucnost sadů.

Zemcheba pěstuje ovoce téměř na 400 hektarech, což je jednoznačně nejvíce ze zhruba tisícovky hektarů všech členů Unie ovocnářů jižních a západních Čech. Hospodaří ve vyhlášené ovocnářské oblasti na Chelčicku a Lhenicku, a právě tu bouřky zpustošily pravděpodobně nejhůře. 

"Během chvíle se vytvořila asi deseticentimetrová souvislá vrstva krup. Bohužel přišel s kroupami i silný vítr, který lámal, a dokonce vytrhával ze země ovocné stromy. Zničil tak 500 z několika tisícovek našich stromů," řekl dnes ČTK ředitel firmy Jaroslav Muška. Podle Mušky bouřka výrazně zasáhla do úrody skoro všech druhů ovoce, které Zemcheba pěstuje. "Višně už jsou očesané, ale jablka, švestky nebo rybíz to poničilo. Byla to taková síla, že na stromech není jediné jablíčko, které by nebylo rozbité. Zničilo to asi 80 procent naší produkce, což představuje škodu 25 až 30 milionů korun," odhadl.

Poničené ovoce se podle něj zřejmě nebude moci použít ani do moštů. Navíc se musí počítat s dalšími škodami kvůli nenávratně poškozeným stromům.
 
Rozsáhlé sady o ploše přes 70 hektarů má v oblasti jižních Čech zasažené bouřkami také například rodinná Farma Janota ve Lhenicích na Prachaticku. "Padaly až pěticentimetrové kroupy. Jablka, švestky i rybíz, všechno je potlučené. Třeba z úrody švestek mám po bouřce asi třetinu na zemi," řekl ČTK Jaroslav Janota. Přesný rozsah škod ovšem ještě nezná.
 
K největším pěstitelům ovoce v jižních Čechách patří také Zeas Agro v Rábíně u Netolic na Prachaticku. "U nás to není totální katastrofa. Ale dost nám uškodil už před bouřkami mráz, takže dohromady bylo poničeno tak 90 procent výměry sadů. Škody dosáhnou asi pěti milionů korun," uvedl předseda představenstva firmy Milan Müller. Zeas Agro pěstuje ovoce téměř na stovce hektarů.
 
zdroj: ČTK