Budvar nabízí nový produkt B:Cryo - extrakt ze zmraženého piva

Budějovický Budvar uvádí na trh nový produkt. Jde o extrakt látek z přemrzlého piva, výrobek s obsahem alkoholu 21 procent se jmenuje B:Cryo. Produkt se podle zástupců Budvaru nedá zařadit do jakékoliv známé kategorie nápojů. Ale patrně nejblíže má k digestivu a výrobce jej doporučuje pít v menším množství po masitém jídle. Novináře o tom informovali zástupci Budvaru.

Podle Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského jde o originální produkt. "V Česku skutečně nikdo s podobným výrobkem nepřišel a domníváme se, že i z celosvětového hlediska se jedná o novinku," řekla ČTK manažerka výzkumu a vývoje Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského Věra Hönigová.
 
B:Cryo nabídne v tuzemsku 60 vybraných restaurací. Hosté obdrží na stůl láhev o objemu 1,5 litru, v níž se nachází pivo, které bylo minimálně 24 hodin v teplotě minus 18 stupňů Celsia. Tím se formou ledu oddělí voda od pivního základu. Konzumenti si pak pomocí speciálních čepovacích zařízení mohou načerpat do sklenic libovolné množství. Budvar doporučuje pít B:Cryo v objemu přibližně 0,8 decilitru. "Tento produkt chutná jako pivo, ale hřeje jako destilát," uvedl specialista řízení jakosti piva z podniku Budvar Petr Košin.
 
Výzkum nového výrobku trval dva roky. Podle ředitele Budvaru Jiřího Bočka se zrodil nahodile. "Průběžně testujeme, co pivo vydrží, a zkoušeli jsme, co snese při nízkých teplotách. A při tom nás napadlo, že bychom mohli udělat kryokoncentraci," uvedl. Dodal, že náklady na výzkum nebyly extrémně vysoké a Budvar je pokryl z vlastních zdrojů.
 
Za lahev B:Cryo o objemu 1,5 litru, která bude k dostání ve vybraných restauracích, zákazníci zaplatí 250 až 400 korun. Z jedné lahve by pak měli získat čtyři sklenice extraktu o objemu 0,8 decilitru. "Chceme tímto produktem přinést překvapení pro naše zákazníky a zároveň oživení pro spotřebitele," uvedl Boček.
 
Budějovický Budvar patří k největším tuzemským pivovarům. Loni zvýšil meziročně zisk o více než 46 procent na 325,836 milionu korun. Podle auditovaných výsledků tržby za prodej vlastních výrobků a služeb dosáhly 2,186 miliardy korun, byly tak o 87 milionů vyšší než v roce 2012. Výstav zaznamenal historické maximum - 1,423 milionu hektolitrů. Vyplývá to z výroční zprávy podniku zveřejněné ve Sbírce listin.
 
Podle informací ministerstva zemědělství měl Budvar ke konci letošního září zisk před zdaněním 350 milionů korun. Boček dnes řekl, že si netroufá odhadnout, s jakým výsledkem skončí hospodaření pivovaru v celém roce 2014.
 
zdroj: ČTK