Č. Budějovice svolávají kvůli nepokojům debatu s občany

Českobudějovický magistrát svolal na dnešek veřejnou debatu s obyvateli města kvůli nepokojům na sídlišti Máj. V diskusi vystoupí zástupci vedení radnice, neziskových organizací nebo policie. Debata začíná v 17:00 v českobudějovické všesportovní hale, řekla ČTK mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.

Zatím není známo, jak dlouho akce potrvá. Radnice očekává, že do všesportovní haly dorazí několik stovek lidí.
 
Na českobudějovickém sídlišti Máj se v posledních dnech strhlo několik potyček. Nejprve se 21. června na hřišti dostaly do konfliktu děti, následně se do něj zapojilo asi 100 dospělých. Na místě zasahovala i policie. Reakcí na konflikt ze hřiště na sídlišti byla demonstrace, která se uskutečnila 29. června. Po ní se několik stovek účastníků shromáždění přesunulo na Máj, kde se někteří střetli s policisty.
 
V sobotu 6. července pak pořádkové služby zasáhly na sídlišti proti účastníkům protiromské demonstrace, kteří se tam přesunuli z centra města, kde magistrát zrušil jejich neohlášené shromáždění. Účastníci se chtěli z náměstí vydat hromadně právě na sídliště, kde žije početná romská komunita. Na místě je čekaly stovky policistů. Na sídlišti už několik dní zůstává zvýšený počet strážníků.
 
zdroj: ČTK