Ceny silové elektřiny E.ON sníží, celkovou ale nezveřejnil

E.ON Energie, a.s. snížila cenu silové elektřiny pro rok 2013 o více než pět procent, po započtení regulovaných složek, které se zvýšily, si ale zákazníci v konečném součtu několik procent připlatí. Jedním z důvodů je zvýšená podpora výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů elektřiny. Ceny zemního plynu zůstávají pro zákazníky E.ON Energie od 1. ledna 2013 beze změny. ČTK to řekl mluvčí společnosti Vladimír Vácha.

"Po započtení regulovaných položek, které Energetický regulační úřad (ERÚ) zveřejnil ve středu, tak průměrná domácnost, která elektřinu používá ke svícení a provozu domácích spotřebičů, zaplatí ročně o zhruba 335 korun více. Domácnost, která používá elektřinu na přímotopné vytápění pak asi o 1690 korun více než dosud," uvedl Vácha.

Energetická společnost E.ON Energie podle něj nabízí svým zákazníkům výhody, které vyplývají z příznivého nákupu silové elektřiny na burze. Svým zákazníkům tak může proti současné ceně nabídnout pokles silové elektřiny v průměru o 5,1 procenta.
 
"Hlavně zásluhou dobré strategie v nákupu elektřiny můžeme našim zákazníkům nabízet elektřinu o více než pět procent výhodněji," uvedl předseda představenstva E.ON Energie Michal Šafář. "Regulované složky ceny a tím i jejich vliv na zvýšení konečné ceny pro zákazníka ovlivnit nemůžeme," vysvětlil.
 
Cena elektřiny, kterou zákazník zaplatí se skládá z regulované a neregulované části. Neregulovaná z pevné ceny za měsíc a ceny silové elektřiny. Státem regulované poplatky za odběr elektřiny stoupnou v roce 2013 průměrně o 9,4 procenta, v případě zemního plynu bude zdražení činit 4,13 procenta. ERÚ určuje asi polovinu výsledné ceny elektřiny a přibližně čtvrtinu výsledné ceny plynu.
 
Podle ERÚ bude zvýšení regulovaných cen, které zákazník zaplatí, částečně kompenzovat pokles ceny silové elektřiny, včetně obchodních marží. Cena silové elektřiny nepodléhá regulaci, je utvářena trhem. Jde o část platby za elektřinu, podle níž si může zákazník vybrat dodavatele.
 
Domácnosti v Česku si podle ERÚ zaplatí příští rok za elektřinu až o 1900 korun víc než letos, náklady na plyn vzrostou až o 1200 korun ročně. Ceny energií se budou lišit v jednotlivých regionech. V průměru elektřina zdraží o 2,4 procenta a regulovaná cena plynu vzroste o 4,13 procenta.
 
Největší zdražení elektřiny podle ERÚ chystá Pražská energetika (PRE), u níž úřad očekává zvýšení cen pro domácnosti o 3,7 procenta. E.ON, který působí hlavně v Jihočeském a Jihomoravském kraji, by měl podle ERÚ zdražit elektřinu domácnostem o 2,4 procenta, ČEZ o 2,1 procenta. Dodavatelé zatím konečné ceny nezveřejnili.
 
Energetická skupina E.ON ČR patří do skupiny E.ON SE, která je největší soukromý poskytovatel energetických služeb v Evropě a zásobuje elektřinou a plynem asi 15 milionů zákazníků. Česká skupina E.ON zásobuje elektřinou 1,2 milionu zákazníků, na trhu má asi dvacetiprocentní podíl. Pro plyn disponuje přes 4000 km dlouhou sítí a její podíl na trhu s plynem v České republice činí asi 5,5 procenta.
 
zdroj: ČTK