České Budějovice přispějí na vybavení žáků prvních tříd

Každá českobudějovická základní škola opět získá od města na vybavení žáků prvních tříd účelovou dotaci na nákup učebnic a pomůcek. Takzvané pastelkovné bude letos stejně jako loni činit 400 korun na žáka. Do prvních tříd českobudějovických škol by mělo v září nastoupit 1089 dětí, podpora tak město vyjde na 435.600 korun, řekl dnes novinářům po jednání rady náměstek primátora Petr Podhola (ČSSD). 

"Samozřejmě, že tyto finanční prostředky nemohou stačit na pokrytí potřebného nákupu školních pomůcek. Jednotlivé školy k této částce také přidají ze svého rozpočtu, protože pořízení učebnic a základních školních pomůcek pro jednoho prvňáčka vychází na zhruba 1000 korun," uvedl Podhola. Rodiče pak na vybavení prvňáčka vynakládají zhruba 3000 korun. Pořídit musí třeba aktovku, penál, barvy a další věci. 
    
Takzvané pastelkovné poskytuje českobudějovická radnice třetím rokem. Do školního roku 2011 - 2012 ministerstvo školství na jednoho prvňáka přispívalo částkou 800 korun přesunem přes kraje do základních škol. Od následujícího roku byla ale dotace zrušena. Ministerstvo tak ušetřilo 85 milionů korun. Prvním rokem českobudějovická radnice dotovala jednoho prvňáčka 600 korunami. Ministerstvo školství pak téměř dvojnásobně zvýšilo školám finanční prostředky na takzvané ostatní neinvestiční výdaje, ze kterých jsou mimo jiné placeny i nákupy učebnic. Město proto pastelkovné loni snížilo na 400 korun na žáka. 
 
zdroj: ČTK