Čtyři desítky lodí zdolaly vodácký maraton

Téměř čtyři desítky lodí se v pátek ráno vydaly z Českých Budějovicích na třídenní vodácký maraton, během něhož posádky zdolaly 180 kilometrů. Účastníci této akce se do neděle dostali po Vltavě až do Prahy. Profesionální závodníci i rekreační vodáci, kteří se na start postavili, musí zdolat sedm přehrad. Třetí ročník obnoveného maratonu navazuje na tradici z první republiky, řekl organizátor závodu Michal Odvárko.

Poprvé se lidé na kanoích a kajacích vydali z Českých Budějovic do Prahy přesně před 90 lety. Po 27 ročnících se maraton přestal jezdit. Bylo to hlavně kvůli výstavbě přehrad v 50. letech minulého století. Nyní se Odvárka a jeho spolupracovníci snaží tradici maratonu obnovit.

"Letos se nám podařilo termín závodu dostat do mezinárodního kanoistického kalendáře. Mělo to třeba odezvu v tom, že se nám přihlásila i posádka z Austrálie," uvedl Odvárko. Maratonu se také účastní závodníci z Bulharska, Ruska nebo Slovenska.
 
Závodníky čekaly na cestě do Prahy tři etapy. Ta páteční skončila v Podolsku a měřila 57 kilometrů. Nejdelší úsek čekal startující v sobotu. To na trase z Podolska do Živohoště zdolali 81 kilometrů. V neděli pak vyrazili na 41,5 kilometrů dlouhý úsek, který skončil v pražském Braníku.
 
Při třetí etapě připravili organizátoři pro závodníky novinku. V obnovené tradici si mohli účastníci letos poprvé zkrátit 11 kilometrů po vodě tím, že před hrází na slapské přehradě vylezli na břeh a s lodí přeběhli kopec Kolná. Tím se dostali na Vltavu ve Štěchovicích. Podle Odvárka však tento krok podstoupili především fyzicky velmi zdatní závodníci, s lodí totiž museli uběhnout lesem čtyřkilometrovou vzdálenost. "Ale ti nejlepší si tak mohou čas závodu zkrátit až o 15 minut, proto si myslím, že to hlavně špička startovního pole zkusí," řekl Odvárko. Dodal, že organizátoři se tímto krokem vracejí k prvorepublikové podobě závodu. Tehdy prý účastníci maratonu také přebíhali přes kopec do Štěchovic. "Tenkrát to hlavně dělali kvůli tomu, aby se vyhnuli náročné pasáži Svatojánských proudů, které jsou nyní už po stavbě štěchovické přehrady zaplavené," řekl Odvárka.
 
zdroj: ČTK