Další část Vltavské cyklostezky přibude do podzimu

Výstavba cyklostezky z Týna nad Vltavou do Litoradlic, která je součástí Vltavské cyklistické cesty, může letos pokračovat druhou etapou. Město na ni získalo dotaci z Regionálního operačního programu Jihozápad.

Zájem o první část k osadě Břehy, která byla otevřena loni na podzim, předčil veškerá očekávání. Úsek vedoucí Podskalím a pak kolem řeky k Hněvkovické přehradě si oblíbili nejen cyklisté a inline bruslaři, ale také místní obyvatelé, kteří tam chodí na procházky, řekl dnes ČTK starosta Milan Šnorek.

Letos bude proto město investovat do vybavení už dokončené části stezky, přibude tam větší množství odpadkových košů a další odpočinkové místo, které budou moci využívat zejména obyvatelé Podskalí, kterým stezka narušila dosud poklidný život.

Budování druhé etapy cyklostezky od osady Břehy do Litoradlic bude zahájena v květnu a dokončena na podzim. Náklady na stavbu se odhadují na 16,5 milionu korun, ROP ji bude dotovat necelými deseti miliony, původní dotace měla být třináctimilionová. Za peníze bude opravena především část lesní cesty nad Hněvkovickou přehradou. Starosta věří, že náklady na její vybudování se podaří snížit soutěží na dodavatele podobně jako u první etapy, kde klesla ze 14 na osm milionů korun.

Nadregionální Vltavská cyklistická cesta sleduje tok řeky Vltavy od pramene až po soutok s Labem. Linie je vedena z Kvildy na Vyšší Brod, Český Krumlov, České Budějovice, Týn nad Vltavou, Orlík nad Vltavou a Štěchovice do Prahy a dál přes Kralupy nad Vltavou do Mělníka. Měří zhruba 450 kilometrů, z toho 295 kilometrů vede Jihočeským krajem. Projekt byl zahájen v roce 2007. Na zhruba 60 procentech už trasa vede mimo rušné komunikace, třeba po šumavských lesních cestách. Nejvíce nebezpečné úseky "přemostily" cyklostezky jako ta u Týna nad Vltavou.

zdroj: ČTK