Den zdraví v Nemocnici České Budějovice bude zaměřen na ledviny

Světový den ledvin, který připadá na 8. března, si připomene i Nemocnice České Budějovice.   

Od 9 do 13 hodin uspořádá osvětovou akci, v rámci které bude zájemcům poskytnuto odborné poradenství. K dispozici bude nefroložka MUDr. Michaela Jarošová a staniční sestra Bc. Markéta Tůmová.

„Třináctý Světový den ledvin je příležitostí, jak poukázat na důležitost zdraví žen s důrazem na zdraví ledvin na celém světě,“ říká primářka interního oddělení MUDr. Marie Pešková. „Chronické onemocnění ledvin představuje z hlediska zdravotního stavu světové populace závažný problém. Postihuje téměř 200 milionů žen, každoročně umírá na toto onemocnění téměř 600 tisíc žen, je osmou nejčastější příčinou úmrtí u žen.“

Riziko rozvoje chronického onemocnění ledvin u žen je přinejmenším stejné jako u mužů. Ženy sice trpí častěji než muži infekcemi ledvin a močových cest, ale mohou onemocnět mnoha jinými chorobami ledvin. Také těhotenství bývá cennou příležitostí k časnému odhalení poškození ledvin, zároveň může být významným rizikovým faktorem pro zhoršení funkce ledvin.

„V roce 2013 se můj život obrátil naruby. Bylo mi právě 33 let, vychovávali jsem s manželem dvě dcery, měla jsem dobrou práci, žila jsem spokojený život. Dosud jsem se cítila zdráva, neužívala jsem žádné léky,“ líčí svůj příběh jedna z pacientek potransplantační ambulance Nemocnice České Budějovice. „Praktický lékař mi naměřil vysoký krevní tlak, laboratorní výsledky ukázaly, že mi nefungují ledviny. V nemocnici mi odebrali vzorek ledviny a napojili mě na umělou ledvinu. O možnosti transplantace jsem nic nevěděla, během vyšetření v Praze jsem se cítila ztracená, připadala jsem si jako v Babylóně. Myslela jsem si, že jsem na konci své životní cesty, že za pár týdnů zemřu. Novou naději na život mi přinesl nápad dcer, že se všichni moji blízcí nechají vyšetřit, aby mi darovali tu nejlepší ledvinu. Sen se mi splnil.  Po několika měsících mi úspěšně lékaři transplantovali novou ledvinu. Vše dobře dopadlo.  Dokonce jsem s transplantovanou ledvinou otěhotněla a porodila zdravého potomka…“

Letošní Světový den ledvin propaguje dosažení rovnoprávné dostupnosti zdravotní péče pro ženy a muže ve všech částech světa, což stále není samozřejmostí.