Právě se nacházíte:

Do ulic vyrazili koledníci

Začala Tříkrálová sbírka. Na budějovickém náměstí se slavnostní zahájení uskuteční 6. ledna v 15 hodin. Koledníkům požehná biskup Vlastimil Kročil.

My tři králové jdeme k vám… V ulicích jihočeských měst a obcí můžeme opět po roce slyšet slova známé koledy. Signalizuje, že v našem regionu začala celorepubliková Tříkrálová sbírka. Letos se jedná již o 20. ročník, který se koná od 1. do 14. ledna.

Martina Baráková, mluvčí Diecézní charity České Budějovice, uvedla, že v českobudějovické diecézi, do níž kromě celého území Jihočeského kraje spadá i bývalý okres Pelhřimov, Sušice, Horažďovice nebo Rožmitál pod Třemšínem, se do měst a obcí vypraví přes čtrnáct set skupinek čítajících přes pět tisíc koledníků. „Do sbírky se zde zapojuje padesátka koledujících subjektů jako profesionální či dobrovolné charity, a farnosti,“ dodala.

V následujících dnech tak s největší pravděpodobností zazvoní i na váš zvonek trojice koledníků se zapečetěnou kasičkou a dospělým doprovodem, aby vás požádala o finanční příspěvek. „Za dvacet let se na jihu Čech vykoledovalo dohromady skoro sedmdesát milionů korun,“ řekla Martina Báráková s tím, že zatímco v rámci prvního ročníku sbírky v roce 2001 vybrali koledníci 1 428 219 korun, loni to bylo 7 499 909 korun.

Podle Jiřího Kohouta, ředitele Diecézní charity České Budějovice, nesmíme zapomínat ani na duchovní význam sbírky. „Tříkráloví koledníci přinášejí požehnání do našich domovů, píší zkratku K + M + B + rok, což znamená Christus mansionem benedicat neboli Kristus ať žehná tomuto domu po celý nadcházející rok a přinášejí lidem radost. Hlavním momentem sbírky je láska dárce, který se rozhodne udělat něco pro potřebné, ale také spojení lidí, sousedů, spolků a organizací“, poznamenal.

Foto ilustrační. Zdroj: pixabay.com