Fyzika nás baví, aneb České Budějovice se neztratí

Sešel se rok s rokem a 5 členů kroužku Hravá fyzika, který vede při ZŠ a MŠ Nerudova 9 České Budějovice Mgr. Radovan Mikeš, se zúčastnilo finále mezinárodní soutěže Pohár vědy Kvark 2014, který pořádá Asociace malých debrujárů ČR.

Jak vlastně soutěž probíhá? Soutěží se v pěti kategoriích – mateřská škola, první stupeň ZŠ, druhý stupeň ZŠ, střední školy a zahraniční družstva (Slovensko, Turecko, Německo, Kanada).
 
Nejdříve probíhá korespondenční část, která má 4 kola a trvá od ledna do května. Každé kolo se skládá ze tří částí – krativní (např. vymyslet bojový pokřik, vyrobit si vlastní trička a vlajku), teoretická (nalézt a zpracovat informace k danému fyzikálnímu jevu) a praktická. V poslední jmenované části musí družstvo vyrobit určité zařízení. Letos jsme vyráběli dalekohledy, kompasy, hodiny, vodní a větrnou elektrárnu. Poté je vybráno 25 nejlepších družstev, které se poměří své síly ve finále.
 
Do soutěže se přihlásilo okolo 350 družstev. Za naší školu bojovaly dva týmy – Zeus X a Prometeus X. Oba týmy byly úspěšné. Prometeus X se probojoval do finále, Zeus X skončil těsně pod čarou, ale i tak to byl velký úspěch.
 
Finále proběhlo od 13. do 15. června 2014 v Nymburce. Družstvo Prometues X (Andrea Matejićová, Kristýna Petříková, Adam Mikeš, Aleš Kropík, Jan Čejka) odjíždělo obhajovat své prvenství, které získalo v minulém roce.
 
V pátek jsme předvedli své fyzikální vystoupení, ve kterém jsme demonstrovali zadaný fyzikální pokus. Zde záleželo na kreativitě, správném vysvětlení pokusu a schopnosti předat tuto informaci publiku. V sobotu dopoledne jsme obhajovali své výrobky z korespondenční části soutěže před odbornou porotou.
 
Odpoledne jsme navštívili nedaleké Poděbrady, abychom si zkrátili chvíli před vyhlášením výsledků. A opět jsme mohli slavit. Po loňském vítězství jsme si opět přivezli pohár za první místo v kategorii druhý stupeň ZŠ.
 
Toto však není jediný úspěch. 21. března 2014 obhájil žák 7. ročníku Adam Mikeš své prvenství v celostátní soutěži elektronické olympiády a již podruhé se stal absolutním vítězem v kategorii mladší žáci. Ve své prezentaci před odbornou porotou na půdě ČVUT přednášel na téma „Lety na měsíc – raketa Saturn V“.
 
Možná se ptáte, jak je to možné? Myslím si, že i fyzika se dá učit zajímavě a pokud ji učíte s nadšením, projeví se to i na žácích. Navíc na naší škole funguje kroužek hravé fyziky pod Asociací malých debrujárů (www.debrujar.cz), ve kterém se žáci hravou a nenásilnou formou seznamují s fyzikou a učí se na svět dívat očima vědy.