Hnutí OPB povede do komunálních voleb primátor Č. Budějovic Thoma

Současný českobudějovický primátor Juraj Thoma povede v podzimních komunálních volbách kandidátku hnutí Občané pro Budějovice (OPB). V čele jihočeského statutárního města je s několikatýdenní přestávkou v roce 2010 osm let. Také sociální demokraté vsadili na známou tvář, v čele kandidátky stojí současný náměstek primátora Miroslav Joch. Vyplývá to z ankety ČTK.

"V pondělí jsme kandidátku oficiálně schválili a potvrdili, že Občany pro Budějovice povede Juraj Thoma," uvedl člen vedení hnutí Milan Brabec. OPB v současnosti tvoří v Českých Budějovicích koalici s ČSSD a TOP 09.
 
V čele kandidátní listiny sociálních demokratů nebude bývalý lídr Josef Průcha, ale nahradí jej muž číslo dvě z roku 2010 Miroslav Joch. Ten kromě funkce náměstka primátora působí od roku 2012 jako radní Jihočeského kraje.
 
TOP 09 zařadila na první místo kandidátní listiny současného zastupitele Slavoje Dolejše. Hnutí ANO povede bývalý ředitel Českého rozhlasu v Českých Budějovicích Jiří Svoboda.
 
Komunisté věří svému osvědčenému lídrovi, tím se stejně jako před čtyřmi roky i nyní stal Ivan Nadberežný. Na ne tolik známé tváře vsadila ODS. Jedničkou se stal Michal Šebek, jenž při posledních komunálních volbách obsadil na kandidátní listině 13. místo, a do zastupitelstva se tehdy nedostal.
 
Lídrem KDU-ČSL bude Radek Mach a Strana zelených půjde do komunálních voleb jako součást koalice Společně pro České Budějovice. Tu dále tvoří Piráti, Změna a Klíčové hnutí. Jedničkou koalice bude Svatomír Mlčoch ze Strany zelených.
 
Svou kandidátku připravuje i hnutí Úsvit. "Zatím ale její podobu nechceme uvádět, zveřejníme ji až bude uzavřena," řekl jihočeský poslanec za Úsvit Karel Pražák.
 
Do českobudějovického zastupitelstva se v roce 2010 kromě koaličních OPB, ČSSD a TOP 09 dostala ještě ODS a KSČM.
 
Senátorem za Strakonicko chce být třeba Vlček, Mánek, Kratochvíle
 
Zakladatel firmy na funkční oblečení, ředitel píseckého hřebčince nebo bývalý šéf šumavského národního parku jsou mezi kandidáty pro podzimní volby do Senátu ve strakonickém obvodě. Pozici tu bude obhajovat i současný člen horní komory Miroslav Krejča. Před šesti lety se prosadil jako kandidát ČSSD, nyní bude zastupovat stranu Republika. Senátní volby se konají zároveň s komunálními 10. a 11. října.
 
Sociální demokraté vybrali jako kandidáta ředitele píseckého hřebčince Karla Kratochvíle. V minulosti působil šest let jako poslanec, když se v dolní komoře věnoval především problematice spojenou se zemědělstvím.
 
ODS vsadila na bývalého ředitele šumavského parku Jiřího Mánka, jenž byl z funkce odvolán na konci dubna. "Témata, kterým se chci věnovat, se odvíjejí od mé životní praxe. Patří mezi ně ochrana přírody, podpora zemědělců, sportu, podnikání, získávání evropských dotací, pomoc handicapovaným, schopnost jednat a domluvit se s jednotlivými obcemi a kvalitní propagace regionu," uvedl Mánek.
 
Hnutí ANO bude zastupovat zakladatel firmy Moira Mario Vlček. Jeho společnost vyrábí oblečení určené především pro sport. Dalším kandidátem bude dětský lékař Martin Gregora za TOP 09. Byl tři roky poslancem. Do dolní komory se v roce 2010 dostal díky preferenčním hlasům. Vynesly ho na druhé místo v regionu, přestože byl na kandidátní listině až dvacátý.
 
KSČM postaví do boje o senátorský mandát krajskou zastupitelku Vítězslavu Baborovou. Na podzim roku 2012 se stala krajskou radní pro školství, ale vzhledem k protestům proti tomu, aby tento resort vedl komunista, nakonec rezignovala.
 
O svém kandidátovi na senátora se zatím nevyjádřilo KDU-ČSL a Úsvit. "Jméno definitivně potvrdíme až v následujících dnech," řekla ČTK tajemnice jihočeské KDU-ČSL Jana Zasadilová. Podle informací ČTK by měl být kandidátem ředitel prachatického hospice Robert Huneš. Zástupce KDU-ČSL hodlá podporovat i Strana zelených. Vlastního kandidáta do senátních voleb stavět nehodlá.
 
zdroj: ČTK