Houby začínají růst, počasí jim docela přálo

Na první větší nálezy se mohou těšit houbaři v jihočeských lesích v nejbližších dnech. Podle odhadu mykologa Jihočeského muzea v Českých Budějovicích Miroslava Berana by se lidé mohli vracet z lesa s plnými košíky již o tomto víkendu. Podmínky pro růst hub by prý měly být skoro ideální.

"Celkem pravidelně pršelo a dlouho k tomu bylo i teplé počasí," řekl dnes ČTK Beran. Bouřky v minulých týdnech zasáhly prakticky celé území regionu. Podle Berana záleží na tom, kolik v dané lokalitě spadlo vody. Letní bouřky přitom většinou příliš houbám nepřejí. Jde o rychlý přísun velkého množství vody, které suchá půda nepojme. Ovšem letošní přeháňky měly jiný průběh. "Tím, že pršelo několik dní pravidelně po sobě, se mohlo dostat potřebné množství do navlhlé země, což potom samozřejmě v kombinaci s teplým počasím houbám vyhovuje," uvedl.

Podle Beranových zkušeností letní houbařská sezona nabývá na síle kolem 20. července. Dodal však, že tento termín neplatí plošně pro celé území Jihočeského kraje. "Z naší mykologické poradny mám informace, že například na Prachaticku už houby rostou. Ale já osobně jsem byl o víkendu na Třeboňsku a na ty tradiční houby jsem prakticky nenarazil," řekl.
 
Mezi nejčastěji nalézané druhy v letních měsících patří především holubinky, muchomůrka růžovka, známá pod lidovým názvem masák, nebo hřiby smrkové. Nyní by je lidé mohli nalézt především na okrajích lesů, hrázích rybníků nebo v travnatých porostech na březích potoků.
 
Hlavní část houbařské sezony ale začíná na přelomu léta a podzimu. V září a říjnu bývá stále ještě teplo a navíc přibývají srážky. "Pravidelné podzimní deště jsou pro houby lepší než letní bouřky," uvedl Beran.
 
Podle něj jižní Čechy patří mezi nejlepší houbařské lokality v zemi. Přispívá k tomu členitý profil krajiny. "Pro houby jsou ideální podmínky v trochu vyšší nadmořské výšce," řekl. Tyto parametry podle něj splňují například oblasti na úpatí Šumavy nebo Novohradských hor. Vyhlášená houbařská místa v jižních Čechách jsou například v okolí Malont na Českokrumlovsku nebo Petříkova na Českobudějovicku.
 
zdroj: ČTK