Internetových kaváren na jihu Čech ubývá, není o ně zájem

Internetových kaváren na jihu Čech ubývá. Posledním z nich zbyl v podstatě už jen zavedený název, zájemců o jejich služby s rozvojem a dostupností techniky je stále méně. CaféNet občas využívají turisté a někdy také obchodníci na cestách. ČTK to řekli provozovatelé kaváren. Ti, kteří nezkrachovali, rozšířili služby, třeba o sportovní sázení. 

Jednu z posledních, NetCafé, provozuje v Táboře společnost Arrowsys. "Přebírali jsme ji před lety po minulých majitelích, kteří si mysleli, že mohou žít jen z provozu kavárny. Zjistili, že to nejde, skončili v dluzích," řekl ČTK jednatel společnosti Jan Šíp. Dnes už to není jenom kavárna, ale mix s kancelářemi. 

Ze začátku lidé využívali šest sedm počítačů, teď zbyly tři. "Postupem času, jak se v Táboře rozšířila bezdrátová síť a snížily se ceny, lidi chodit přestali. Většina si internet pořídila domů, objeví se návštěvníci, kteří potřebují nutně něco vyřídit, v létě turisti. Nejsou to lidi, kteří by si přišli brouzdat na internet, ale lidi, kteří cestují za obchodem a potřebují si tu napsat něco ve wordu nebo v excelu. Průměrně jich v týdnu přijde 30, někdy třeba týden nikdo nepřijde," uvedl Šíp. 
    
Náklady na provoz jsou podle něj čím dál vyšší, musí se platit licence provozovateli operačního systému a další poplatky. Návštěvníka přijde 15 minut na počítači na 15 korun. "Uvidíme, co letos, ale asi to příští rok zabalíme," konstatoval Šíp. Obdobně jsou na tom podle něj další provozovatelé, někde se kavárny spojily s hernami. 
    
NetCafé mají také ve Frymburku v centru u kostela. Kromě přístupu na vysokorychlostní internet nabízí tisk, scanování dokumentů a zálohy dat na diskety, CD i DVD u obsluhy. Návštěvníci mají možnost připojení vlastního notebooku za paušální ceny či vypálení fotografií z paměťového média nebo přímo z fotoaparátu na CD. Kavárna je vybavena i webkamerami a mikrofony pro internetovou komunikaci. 
    
Provozovatel Daniel Havran ale přiznává, že z NetCafé U Kostela zbyl už víceméně jen zavedený název. "Změnila se v malou kavárnu-restauraci se sportovním sázením," řekl ČTK. Pro fanoušky sportovního sázení provozují v kavárně pobočku sázkové kanceláře a online přenosy zápasů. Návštěvníci si v kavárně mohou zakoupit či vyzvednout vstupenky na kulturní, sportovní a společenské akce. Nově si mohou vsadit číselnou loterii. "V létě chodí turisté, ale místní ne. Co si budeme povídat, každý má počítač doma, když ne doma, tak ho má v mobilu," konstatoval Havran. 
 
zdroj: ČTK