J. Hradec rekonstruoval válečné pohřebiště, příprava trvala 8 let

Osm let trvala příprava rekonstrukce jindřichohradeckého válečného pohřebiště. Ve dvou sekcích leží ostatky více než dvou stovek obětí první světové války, které většinou zemřely v místním lazaretu. Jindřichohradeckým se podařilo dát dohromady jména všech zemřelých, která jsou umístěna na rozetách v místech, kde je tělo skutečně pochováno. 

"Beru to tak, že to je jedna z věcí, která nám připomíná smutné události spojené s první světovou válkou. Ten počet obětí je na české poměry docela vysoký," řekl novinářům jindřichohradecký starosta Stanislav Mrvka (ČSSD). 
    
Projekt stál město více než milion korun. I když nejde o mimořádně vysokou částku, Mrvka uvedl, že v této souvislosti je hodnota pohřebiště hlavně v morálním významu. "Stále připomíná všem generacím, co se v minulosti dělo. A důležité je nezapomenout na historii," řekl Mrvka. 
    
Dát dohromady kompletní seznam obětí první světové války, které zemřely v Jindřichově Hradci, byl celkem komplikovaný proces. Hlavně kvůli tomu, že neexistují žádné skutečně přesné záznamy o evidenci dříve pochovaných osob. "Při jejím bližším prozkoumání jsme zjistili, že řada údajů je špatně uvedená nebo neúplná," řekla vedoucí jindřichohradecké správy krematoria a pohřebiště Hana Palusková. 
    
Podařilo se jí najít zdroj informací o obětech. Tím se stala rodina, která na Jindřichohradecku vykonávala po řadu generací práci hrobníka. "Dalo se předpokládat, že bychom u nich mohli najít potřebné záznamy, což se nám následně potvrdilo," uvedla Palusková. Z údajů pak třeba zjistila, že v některém hrobu jsou pochována dvě i tři těla. "Nyní to poznáte podle toho, že na místě, kde se nachází dva a více ostatků, najdete odpovídající počet rozet," dodala. 
 
zdroj: ČTK