Jihočeské divadlo uvede v české premiéře Ženu jako druh

Jihočeské divadlo uvede v české premiéře komedii Žena jako druh australské spisovatelky Joanny Murray-Smithové. Diváci inscenaci uvidí v režii ředitelky činoherního souboru Jany Kališové a s Bibianou Šimonovou v hlavní roli. Páteční uvedení inscenace bude poslední činoherní premiérou této divadelní sezóny na domácí scéně, další ale činohra chystá na 11. června před českokrumlovskou točnu. 

"Diváky v pátek čeká komedie ze současnosti plná překvapení, která je však nejen o ženách, ale i o mužích, o vzájemných partnerských vztazích a každodenním životě, který se nám nedaří žít podle knih a vysněných představ," řekla dnes novinářům Kališová. Upozornila, že divadelní hra Žena jako druh byla jednou ze tří nominovaných komedií roku 2009 v prestižních cenách Olivier Awards - společně se hrou Yasminy Rezy Bůh masakru a hrou Tlustý prase Neila La Buta. 
    
"Slavná spisovatelka Margot Masonová napsala své první feministické dílo již velmi dávno. Stala se slavnou celebritou a uznávanou autorkou mnohých bestsellerů. Momentálně ji však trápí tvůrčí krize a její vydavatel již netrpělivě čeká na aktuální knižní hit," přiblížila děj komedie dramaturgyně Olga Šubrtová. Ve svém odlehlém vesnickém domě bojuje Margot nejen s termínem odevzdání svého rukopisu, ale také s Molly Riversovou, studentkou a dcerou jedné ze svých nejoddanějších obdivovatelek, která na ni neočekávaně vytáhne revolver. 
    
Komedie australské autorky Joanny Murray-Smithové je vědomě inspirovaná skutečnou událostí, jejíž aktérkou byla ikona západního feminismu Germaine Greerová. Hra však ironický pohled na myšlenkové kotrmelce rozličných ženských teorií vydatně kombinuje s prvky frašky, které přináší realita dnešních životů. V Margotině domě se postupně objevují její zničená dcera - starostlivá matka tří dětí, která se snaží natruc matčiným zásadám neřídit se feminismem, její šokovaný manžel - úspěšný manažer, mladý macho taxikář a nakonec i Margotin vydavatel, jehož role je v jejím životě mnohem významnější, než by se dalo čekat. 
    
Česká premiéra komedie Žena jako druh v Jihočeském divadle začíná v pátek 24. dubna v 19:00. Světová premiéra této komedie se konala před sedmi roky ve Vaudeville Theatre na West Endu v hlavní roli s Eileen Atkinsonovou. 
 
zdroj: ČTK