Jihočeské památky přilákaly o 12 procent turistů více než loni

Jihočeské památky spravované Národním památkovým ústavem (NPÚ) navštívilo za letošních sedm měsíců v průměru o 12 procent turistů více než loni. Od ledna do konce července si některý z hradů, zámků a dalších památek vybralo za svůj cíl 582.880 návštěvníků. Jedenáct památek ze třinácti hlásí zvýšenou návštěvnost. ČTK to dnes řekla mluvčí NPÚ Jitka Skořepová.  

Nejvíce lidí každoročně zavítá na státní hrad a zámek Český Krumlov, který koncem července dosáhl bezmála dvousettisícové hranice, a zámek Hluboká, kam se doposud podívalo 141.784 lidí. Do první pětice nejnavštěvovanějších jihočeských památek stabilně patří zámek Červená Lhota a hrady Rožmberk a Jindřichův Hradec. Největší nárůst v počtu návštěvníků proti loňsku je patrný na zámku Kratochvíle, kam přijelo o téměř 7000 turistů více než loni.
 
Památkové objekty lákají k návštěvě nejen klasických prohlídkových tras, ale kasteláni každoročně chystají desítky kulturních akcí. V nabídce nechybí noční či kostýmované prohlídky, hudební i divadelní festivaly, výstavy, koncerty, šermířská vystoupení a taneční večery. "Příznivý průběh dosavadní návštěvnické sezony ovlivnilo i mírné zimní a jarní počasí, které nám dovolilo zpřístupnit některé památky v předstihu," řekl ČTK ředitel českobudějovické územní památkové správy NPÚ Petr Pavelec.
 
Vyvrcholením letních společenských akcí bude Hradozámecká noc, která se uskuteční v sobotu 30. srpna, připojí se k ní více než 70 památek po celé zemi, v jižních Čechách se do akce zapojí osm památkových objektů.
 
zdroj: ČTK